парламентарни изборти 2024

14 пратеници: Коалицијата ВРЕДИ добила пратеник повеќе во однос на Европскиот фронт по прегласувањето

Read more

ДИК за денешното прегласување: Се одвиваше непречено, без пријавени нерегуларности

Денес заврши прегласувањето на болните и немоќни лица, лицата кои издржуваат казна затвор и лицата сместени во центрите за вонсемејна грижа, а кои припаѓаат на избирачките места каде што се поништи гласањето за парламентарните избори спров
Read more

ДИК ги соопшти местата на кои ќе се прегласува на 22 мај

Државната изборна комисија (ДИК) вчера, на 105-тата седница, едногласно го усвои предлогот да се повтори гласањето во Изборната единица (ИЕ) 5 на избирачките места 1470/1 и 1470 во Општина Долнени, 1.194 и 1.202 во Општина Крушево, 1844 во
Read more

Мицкоски: Во моментот ВМРО-ДПМНЕ има консолидирано точно 61 пратеник

При денешното обраќање во рамки на Самитот „Македонија 2025“, којшто се одржува во хотел „Мериот“ во Скопје, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарско прашање во однос на тоа дали има доволен број пратеници
Read more

ДИК ги усвои приговорите за 7 избирачки места

Државната изборна комисија (ДИК) објави дека усвоила приговори за 7 избирачки места.
Read more

ВРЕДИ: Од 7 отворени гласачки кутии, во 4 се откриени неправилности, ДУИ ќе одговара за злоупотребите и кршењето на законите

Коалицијата ВРЕДИ тврди дека имало прекршувања во ИЕ6 аргументирајќи дека вчера со одлуката на Државната изборна комисија уште еднаш се докажало дека Европскиот фронт предводен од ДУИ нема капацитет и кредибилитет да спроведе демократски и
Read more
play_arrow

Џафери: Со мирна совест можам да кажам дека тоа што го најавив пред 100 дена, го спроведов

Претседателот на Владата, Талат Џафери, на денешната прес-конференција кажа дека се обврзал пред граѓаните дека ќе овозможи слободно изразување на граѓанската волја на двојните избори и тоа заедно со Владата го исполниле.
Read more

Груевски ја честита победата на ВМРО-ДПМНЕ: Мнозинството ги казни политиките што ги постави Заев

Експремиерот во бегство, Никола Груевски, им ја честита победата на парламентарните и на претседателските избори на своите поранешни сопартијци коментирајќи дека мнозинството ги казни политиките што ги постави Зоран Заев, а очекувањата на
Read more

ВМРО-ДПМНЕ ги постави контурите за коалицирање со партиите – во фокусот се 3 точки

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, информира дека претпладнево одржал состанок, на кој биле поставени контурите на рамката врз која ќе го градат коалицискиот потенцијал со другите партии.
Read more

Маричиќ: Оставаме во наследство подобра држава од онаа што ја затекнавме, но не доволно добра за очекувањата на граѓаните

Македонските гласачи синоќа избраа претседателка на државата и 120 пратеници во законодавниот дом.
Read more

Муцунски: ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата добиja трипати повеќе мандати од СДСМ и ДУИ заедно

Read more
play_arrow

Апасиев: Ја пасокизиравме СДС, го преполовивме проектот на Максо

Прес-конференција по полноќ одржа Левица на која говореше професорот Димитар Апасиев, кој најави дека со нивните борбени пратеници ќе направат пекол во собранието.
Read more
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more