Ватикан

Разбивање митови: Легендата за жената папа која го водела Ватикан

Векови наназад се раскажува приказната дека на светата столица во еден период седела и жена, меѓутоа колку оваа приказна и да звучи интересно, некои факти велат дека веројатно е невистинита.
Read more

Првпат во историјата на Ватикан именувана жена на две високи позиции во Дикастерија

Папата Франциск ја именуваше сестра Алесандра Смерили за привремена секретарка на Дикастеријата за промовирање на интегрален човечки развој и како делегат на Комисијата за COVID-19 во Ватикан, соопшти денеска Светата столица.
Read more

ЛГБТ знамето се развеа пред многу цркви во Австрија, се бунтуваат против Ватикан

Католичката црква во парохијата Хард е една од многуте во Австрија кои одлучија да го постават знамето на виножитото во знак на солидарност со ЛГБТ заедницата, откако Ватикан минатиот месец објави одлука дека Цркв
Read more
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more