Тајван стана првата азиска држава што легализира истополови бракови

Тајпеј, 17 мај 2019 (МИА) – Тајванските парламентарци денеска одобрија закон за истополови бракови, со што Тајван стана првата азиска држава што го направила тоа, јави ДПА.

Законот ќе им овозможи на истополовите двојки да го регистрираат својот брак од 24 мај. Законот е прифатен после одлука на Уставниот суд од 2017 година кој и нареди на Владата за две години да изгласа закони кои ќе овозможат еднакви права за истополовите двојки.

Десетици илјади приврзаници на истополовите бракови славеа пред Парламентот во центарот на Тајпеј откако беше изгласан законот.

Конзервативните противници на легализацијата на истополовите бракови сакаа да протуркаат ублажен облик на законот кој не легализира брак туку истополово партнерство, но нивниот предлог беше одбиен. Врховниот суд одлучи дека забраната на истополовите бракови е противуставна, а на Владата и даде време до денеска да ги легализира истополовите бракови.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Зголемен број заразени со COVID-19, можно воведување карантин во одредени општини

Read more

Филипче: Има суштинска разлика помеѓу првиот и овој бран

Read more

Свет

Русија покани војници од 19 земји на парадата на победата на Црвениот плоштад

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Ардерн ги поддржа протестите за солидарност со случајот на Џорџ Флојд

Read more

Криза за гориво во корона-криза, не може да се транспортираат мртвите

Read more

Вести

Русија покани војници од 19 земји на парадата на победата на Црвениот плоштад

Читај повеќе

Црна Гора прогласи крај на епидемијата на COVID-19

Читај повеќе

Спасовски: Нема потреба од нова вонредна состојба, изборите се на 5 јули

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

12 патници со коронавирус во авион од Доха за Атина, во карантин 91 лице

Читај повеќе

Коригиран бројот на заболени: Вкупно 76, од нив 52 се од Скопје

Читај повеќе

Дополнета владината Уредба за јавен превоз на патници

Читај повеќе

Како да се заштитите од COVID-19 на работното место?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ардерн ги поддржа протестите за солидарност со случајот на Џорџ Флојд

Читај повеќе