Тамара Котевска: Би го спасила „Медена земја“ од апокалипса

Режисерката Тамара Котевска направи кратко интервју за организацијата зад Европските филмски награди, како дел од сегментот „Моите три минути со EFA“.

Ко-режисерката на документарецот кој доби две номинации за Оскар и беше номиниран за наградата European Film Academy Documentary Award - Prix Arte (меѓу бројните номинации и награди), одговара на неколку интересни прашања поврзани со филмот и нејзините лични искуства поврзани со филмската уметност.

Котевска, која го ко-режираше „Медена земја“ со Љубо Стефанов, одговара на прашања како „Кој е совршениот филм за на љубовен состанок?“ и „Кој филм ти извршил најголемо внимание?“.

Интересен е одговорот на Котевска на прашањето „Ако можеш да спасиш само еден филм од апокалипса, кој филм би го спасила?“

„Ќе морам да го спасам мојот. Не бидејќи е мој, туку поради пораката што ја пренесува. Новата цивилизација ќе треба да научи дека треба да земе пола, а пола да ѝ врати на природата“, вели Котевска.

реклама

Филм & ТВ

Никол Кидман и Хју Грант во новата мини-серија „The Undoing“ на HBO

Read more

„Dream Home Makeover“ - ново шоу за реновирање на Netflix

Read more

„Хакер“ со Steffonator во „Синеплекс“ од 1 октомври

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Сцена

  • play_arrow

Никол Кидман и Хју Грант во новата мини-серија „The Undoing“ на HBO

Читај повеќе
  • play_arrow

„Dream Home Makeover“ - ново шоу за реновирање на Netflix

Читај повеќе

„Хакер“ со Steffonator во „Синеплекс“ од 1 октомври

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Netflix изненадување – ја најави серијата „Resident Evil: Infinite Darkness“

Читај повеќе
  • play_arrow

10 работи кои би сакале да ги видиме во 2. сезона од „The Mandalorian“

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова се најдобрите крими филмови на сите времиња

Читај повеќе
  • filter

Доделени наградите на 19. Синедејс

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Џеј Ло и Малума со секси спот за песните „ Pa Ti + Lonely“

Читај повеќе