Театарската претстава „Синиот портокал“ на 8 февруари во Јавна соба

Скопската публика ќе има можност да ја погледне претставата „Синиот портокал“ на велешкиот театар во просториите на Јавна соба.

Изведбата, е закажана за 8 февруари (среда) со почеток од 20 часот (прием на публика 19:30ч). Билетите се по цена од 300 денари може да се набават однапред во Јавна соба. Резервации на билети може да се направат телефонски број 078 250 554.

Во претставата играат актерите Самоил Стојановски, Жарко Спасовски и Фаик Мефаилоски. Драматургијата е на Катерина Момева, сценографијата на Филип Коруновски, а автор на музиката е Сашко Костов. Режисер е Александар Ивановски.

„Синиот портокал“  е македонска праизведба на истоимениот драмски текст на британскиот автор Џо Пенхол, кој во своите драми се занимава со современиот социолошки контекст, а ликовите за кои пишува се индивидуи кои бараат себереализација во општеството кое робува на бирократизација и меѓучовечки ривализам.

Станува збор за саркастична комична пиеса, која се осврнува на расата, менталната болест и британскиот живот во 21-виот век. Првпат е поставена во 2000 година во Националниот Театар во Лондон и доживува голем успех освојувајќи ги наградите за најдобра драма на три престижни британски фестивали.

Во центарот на оригиналната пиеса се двајца психијатри кои се обидуваат да се справат со млад шизофрен пациент, Афроамериканец кој доаѓа од црнечкото гето, кој во постановката на драмата во Велешкиот театар се вика Ерџан и е Ром, кој заглавува во лавиринтот на својата шизофренија, но и во лавиринтот на психијатриската клиника.

„Синиот портокал“ е една од најизведуваните претстави на велешкиот театар. Изведбата во Јавна соба ќе биде 75-та по ред досега.

За улогата на Ерџан, актерот Фаик Мефаилоски ја доби наградата за најдобро актерско остварување на Македонското културно лето во Албанија, наградата за главна  машка улога на фестивалот Гола Месечина и Специјална награда за значаен придонес во специфичноста на актерскиот израз при градењето на ликот на Ерџан на фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков”. „Синиот портокал“ ја има добиено наградата Најдобра претстава по избор на публиката на меѓународниот театарски фестивал Актерот на Европа. 

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Култура

Почина актерот Димче Мешковски

Read more

Прогласување на лауреатите на Струшките вечери на поезијата и поетско читање по повод Светскиот ден на поезијата

Read more

Порака по повод Светскиот ден на детските театри - 20 Март

Read more

Голема посетеност на Зелникот на баба во Пробиштип

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Ковачевски: Обврска на сите е да го продолжиме патот на државата кон ЕУ

Читај повеќе
  • play_arrow

МВР: Спречено организирано бегство од Идризово, откриен 40-метарски тунел

Читај повеќе

Судењето за „Ласкарци“ продолжува на 30 март

Читај повеќе

Во затворот Идризово откриен тунел за бегство

Читај повеќе

На скопскиот аеродром запленети над 43 килограми златен накит

Читај повеќе

Секс скандалот му се удри од глава: Дали Доналд Трамп ќе биде уапсен денеска?

Читај повеќе

Вучиќ: Сѐ што кажав ќе спроведеме, а за признавање и членство во ОН или телата на ОН нема ни збор

Читај повеќе
  • play_arrow

Русите се пофалија дека пресретнале американски бомбардери над Балтичко Море

Читај повеќе

Шефот на Вагнер му пиша на Шојгу: Ве предупредувам дека Украина подготвува жесток напад

Читај повеќе