Тежок пораз за Меси, Мексиканците дополнително го испровоцираа

Лионел Меси вечерва со својот Интер Мајами претрпе тежок пораз од Монтереј со 3:1 и со вкупни 5:2 беше елиминиран од најелитното клупско натпреварување на Северна и Централна Америка.

CONCACAF Лигата на шампионите од оваа сезона се нарекува Куп на шампиони, а Интер на Меси се прости уште во раната фаза од натпреварувањето поради амбиции. Мексиканскиот претставник Монтереј беше многу подобар во двата натпревари и заслужено напредуваше.

Во првиот меч Мексиканците победија со резултат 2:1, па имаа малку полесна работа да го потврдат пласманот во реваншот. Меси дојде во Мексико за да се обиде да го надомести заостанувањето, но не почна добро.

Веќе во 31. минута Монтереј поведе со голот на Брендон Васкес и на пауза се замина со резултат 1:0.

URL

Клучниот детаљ од целиот двомеч се случи во периодот од 58-та до 64-та минута. Потоа головите на Германецот Бертерам и Хесус Гаљардо за водство на Монтереј од 3:0 го решија прашањето за патување во полуфиналето на континенталниот натпревар.

Работите се влошија во 78. минута кога Жорди Алба доби црвен картон за Интер Мајами. Сепак, до крајот на натпреварот Меси успеа да му асистира на Диего Гомес за утешниот гол и конечен резултат 3:1.

Монтереј во полуфиналето на континенталното натпреварување ќе игра против единствениот преостанат претставник на САД, Колумбус Кру, додека во другото полуфинале ќе играат уште две мексикански екипи, Пачука и Клуб Америка.

Интересна е и објавата на Монтереј на X (Twitter) по исфрлањето на Интер на Меси. Имено, тие објавија кратка порака „СИУУУ“, со која дополнително ги испровоцираа сите фанови на Меси алудирајќи на познатата прослава на неговиот најголем ривал во кариерата, Кристијано Роналдо.