Торонто им го нанесе вториот пораз на Лејкерс оваа сезона

Торонто Репторс во „Стејплс центар“ ги совладаа Лос Анџелес Лејкерс со 113:104.

Гостите од Канада до победата стигнаа со подобра игра во второто полувреме кое го добија со 61:44.

Најефикасен во победничкиот тим беше Паскал Сиакам со 24 поени и 11 скока. Фред Ванвилт исто така забележа дабл-дабл, мечот го заврши со 23 поени и 10 асистенции.

Кај домаќините, најефикасен беше Ентони Дејвис со 27 поени и осум скока. Леброн Џејмс забележа трипл-дабл 13 поени, 13 скока и 15 асистенции.

За Торонто ова беше седма победа и трета во низа.

ЛА Лејкерс го забележа првиот пораз по седум последователни победи.

Резултати на другите средби одиграни ноќта меѓу недела и понеделник:
Орландо – Индијана 102:109
Филаделфија – Шарлот 114:106
Оклахома – Милвоки 119:121
Њујорк – Кливленд 87:108
Феникс – Бруклин 138:112
Портланд – Атланта 124:113 (по продолжение).

На Западот водечки две екипи се ЛА Лејкерс и Денвер со биланс 7-2 (победи-порази), во источната конференција Бостон е прв со 7-1, Торонто има ефект 7-2.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Read more

Франција со воено присуство се вмешува во грчко-турскиот спор

Read more

Кошарка

Формирани двојките за првото коло од НБА плејофот на Истокот

Read more

НБА: Почетокот на следната сезона можно е да се одложи за јануари

Read more

Нетс и Меџик ги обезбедија последните две места во плеј-офот на Истокот

Read more

Трагедија во Србија: Поранешен кошаркар на Црвена Ѕвезда почина на тренинг

Read more

Спорт

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе
  • filter

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Читај повеќе

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Читај повеќе

Сити испрати понуда за Кулибали

Читај повеќе

Пирло сака да го донесе Џеко во Јувентус

Читај повеќе
  • play_arrow

10 фудбалски легенди кои ќе се пензионираат до следната сезона

Читај повеќе

Формирани двојките за првото коло од НБА плејофот на Истокот

Читај повеќе
  • play_arrow

ПСЖ за три минути стигна до полуфиналето

Читај повеќе

Болидот на Фетел ќе добие нова шасија за шпанското Гран при

Читај повеќе