Треба ли да пиеме вода додека јадеме?

Водата е најздравата напивка во светот. Таа му е потребна на организмот за да може да функционира правилно. Некои луѓе пијат вода меѓу оброкот, некои претходно, а други откако ќе јадат. Што е исправно? Секој има свои навики, а еве што вели индиската традиционална медицина.

 

Многу луѓе сакаат да пијат вода пред оброкот за да јадат помалку. Но според индиската традиционална медицина, тоа може да биде причина зошто не може да се здебелите.

Исто така, не треба да го завршите оброкот со чаша вода.

Најдобро е да пиете голтка по голтка вода во текот на оброкот. Тоа помага во разградување на храната и се подобрува здравјето на дигестивниот систем.

Се препорачува да пиете топла вода за забрзување на метаболизмот и здрав дигестивен систем. Може да додадете ѓумбир во прав.

реклама

Гејтс: Се ближи крајот на пандемијата

Read more

Најдобрите љубовни комбинации во хороскопот

Read more

Убавица на денот: Ноам Алон

Read more

Заев: Груевски да си дојде дома, оттука да коментира ако има што да каже

Read more

Здравје

Зошто треба почесто да јадете лук?

Read more

Природни начини како да го контролирате високиот крвен притисок

Read more

Пет причини зошто треба да возите велосипед

Read more

Храна богата со калциум

Read more
 

Магазин

Најдобрите љубовни комбинации во хороскопот

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобриот рецепт за посни крофни

Читај повеќе

Како да препознаете лажно извинување?

Читај повеќе

Брз и вкусен појадок: Банички со спанаќ

Читај повеќе

Зошто ни се спие кога врне?

Читај повеќе

Осуденик на смрт бара стрелачки вод наместо инјекција

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум начини како да ја намалите болката по вежбањето

Читај повеќе

Идеја за десерт: Посна торта со јагоди

Читај повеќе
  • play_arrow

Што доколку Сонцето би го замениле со друга ѕвезда?

Читај повеќе