Три лица загинаа во судир на два авиона над Украина

Макфакс
/ 27.08.2023 / 11:07

Украинското Државно биро за истраги објави дека ќе ја истражи авионската несреќа што се случи завчера во регионот Житомир.

Во несреќата загинаа тројца пилоти на украинските воздухопловни сили, меѓу кои и пилот познат по прекарот Џус. Тој бил член на 40-тата тактичка воздухопловна бригада.

Достапните информации покажуваат дека два авиона за борбена обука L-39 се судриле на небото над регионот Житомир. Во моментов се вршат примарни истраги, увид на местото на настанот, распит на сведоци, а наредени се и голем број вештачења, пишува Українська правда.

„Во моментов се спроведуваат примарни истражни дејствија, се врши увид на местото на инцидентот, се распитуваат сведоци, а определени се и комплет вештачења во рамки на кривичната постапка“, соопшти обвинителството.

Според Укрінформ, предистражната постапка ја спроведува Државното биро за истраги.

URL

Воздухопловните сили на вооружените сили на Украина на Telegram ја потврдија авионската несреќа и информацијата за смртта на пилотите.

„Со жалење ве известуваме дека на 25 август 2023 година се случи страшна авионска несреќа во регионот Житомир. За време на борбена мисија, екипажот на два борбени тренажни авиони L-39 се судрија на небото. Сите тројца пилоти, за жал, починаа. Истрагата е во тек“, стои во објавата.

реклама

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Свет

Европејците сѐ помалку сакаат да работат, државите се обидуваат да ги мотивираат

Read more

Унгарија најпосле ѝ дозволи на Шведска да влезе во НАТО

Read more

Навални требало да биде разменет за руски платен убиец, Путин се откажал во последен момент

Read more

Земјоделците ги пробија барикадите во Брисел, полицијата бега, активирани водени топови

Read more
 

Вести

Падна вредноста на доларот

Читај повеќе

Европејците сѐ помалку сакаат да работат, државите се обидуваат да ги мотивираат

Читај повеќе

Уште едно убиство: 56-годишен маж застрелан во близина на патот кон Горно Блаце

Читај повеќе
  • play_arrow

Османи прв собра 10.000 потписи за претседател: Веста ме најде во домашен амбиент

Читај повеќе

Амбасадорката Тигањ: Во Хрватска може и со старите пасоши

Читај повеќе

Земјотрес во Босна и Херцеговина и во Хрватска

Читај повеќе

Унгарија најпосле ѝ дозволи на Шведска да влезе во НАТО

Читај повеќе

Герапетритис: Преспанскиот за пасошите мора да се почитува, а меморандумите во Грција ќе бидат ратификувани кога ќе им дојде времето

Читај повеќе

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Читај повеќе