Три намирници што треба да ги избегнувате ако сакате побрз метаболизам

А.С.
/ 02.04.2024 / 14:30

Храната со „празни калории“ обезбедува енергија првенствено во форма на шеќер и нездрави масти, а истовремено нуди минимална хранлива вредност во однос на витамини, минерали и влакна.

Редовното консумирање на овие намирници може да доведе до зголемување на телесната тежина и да ја отежни работата на метаболизмот.

Кога телото прима калории без придружните хранливи материи што му се потребни за поддршка на метаболизмот, може да стане неефикасно во обработката на тие калории.

Оваа неефикасност може да го забави метаболизмот со текот на времето, што го отежнува телото ефикасно да согорува калории и да одржува здрава тежина.

Нутриционистката Лиза Ричардс и докторите Шара Коен и Зишан Афзал открија три намирници со празни калории кои нудат мала или никаква хранлива вредност и го забавуваат нашиот метаболизам.

Чипс од компири

Оваа популарна закуска, во која сите уживаат, е одличен пример за храна со празни калории која може да придонесе за побавен метаболизам. Чипсот нуди мала хранлива вредност бидејќи содржи високо ниво на нездрави масти, натриум и рафинирани јаглехидрати.

„Преработените грицки како чипсот можат да го забават вашиот метаболизам бидејќи се богати со калории, нездрави масти и натриум. Овие грицки може да предизвикаат воспаление бидејќи високите нивоа на нездрави масти и натриум можат да придонесат за хронично воспаление во телото“, објаснува Афзал за SheFinds.

Чипсот не само што влијае на метаболизмот, туку може да доведе и до зголемување на телесната тежина. Д-р Коен препорачува да избегнувате чипс ако сакате да го намалите салото на стомакот.

„Овие крцкави задоволства се познати по тоа што се богати со празни калории и ниски хранливи материи, што може да доведе до зголемување на телесната тежина и сало на стомакот“, предупреди таа. Изберете здрава верзија, како компир печен во рерна без додадени маснотии и помалку сол.

Слатки

Слатките задоволства, како чоколади, колачи и слатки пијалоци, содржат празни калории и можат да го забават вашиот метаболизам. Високиот гликемиски индекс на слатките закуски предизвикува брзи скокови на нивото на шеќер во крвта, што доведува до последователни несреќи што ги остава поединците да се чувствуваат уморни и да копнеат за повеќе слатка храна.

„Намирниците како чоколади, колачи или газирани пијалаци можат да го забават метаболизмот бидејќи предизвикуваат скок на нивото на шеќер во крвта, проследено со пад, што може да доведе до замор и летаргија“, објасни д-р Афзал. Таа тврди дека овие закуски можат да предизвикаат воспаление бидејќи високото ниво на додадени шеќери и рафинирани јаглехидрати може да придонесе за хронично воспаление во телото.

Бел леб

За разлика од лебот од цели зрна, кој е богат со хранливи материи, белиот леб поминува низ процес на рафинирање кој ги отстранува овие корисни компоненти. Ова резултира со производ со помала содржина на витамини, минерали и влакна.

Редовното консумирање бел леб може да придонесе за зголемување на телесната тежина и забавен метаболизам, бидејќи му недостасуваат хранливи материи потребни за ефикасен метаболизам и може да доведе до скокови на нивото на шеќер во крвта.

„Белиот леб е направен од рафинирани јаглехидрати и му недостасуваат влакна и други корисни хранливи материи“, објаснува Ричардс.

Таа додава дека „рафинираните јаглехидрати се многу воспалителни и брзо се претвораат во шеќер, предизвикувајќи брз пораст на гликозата“. Исто така, редовното консумирање леб може да доведе до зголемување на телесната тежина, бидејќи повеќето лебови се направени од рафинирани зрна, шеќер и конзерванси, кои се „воспалителни состојки“, а исто така брзо се разградуваат и се складираат како маснотии, заклучува Ричардс.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Фит

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Read more

Најдоброто време од денот за вежбање: Го намалува ризикот од рана смрт за 61%

Read more

Зошто е поважно да одржувате кондиција, отколку да слабеете?

Read more

Колку јаглехидрати треба да консумирате дневно ако сакате да изгубите тежина?

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои не се љубоморни: имаат целосна доверба

Читај повеќе

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Читај повеќе

Најшармантните хороскопски знаци: Носат неодолива енергија

Читај повеќе

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Читај повеќе

Зошто не треба да се спие со отворени завеси?

Читај повеќе

Викенд хороскоп од 12 до 14 април за секој знак од зодијакот

Читај повеќе

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Читај повеќе

Дали секс двапати во една вечер ги зголемува шансите за забременување?

Читај повеќе
  • play_arrow

Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажува сточарот кој беше нападнат од мечка

Читај повеќе