Три причини зошто боксот е одличен начин за вежбање на телото и умот

А.С.
/ 23.09.2022 / 18:08

Фитнесот и разните режими и програми за вежбање стануваат сѐ попопуларни бидејќи  стануваме посвесни зошто и колку е важно да го одржуваме телото во форма, а со тоа да бидеме поздрави и да се чувствуваме и изгледаме подобро.

 

Ако сметате дека она што го нудат класичните теретани не одговара на вашите потреби или сакате да внесете нешто ново во вашиот режим на вежбање, информирајте се кои се предностите на боксот.

Тренинг за целото тело

Без разлика дали сакате да слабеете, да ги зајакнете рацете или да добиете подобра дефиниција на мускулите, боксувањето е една од најдобрите форми на кардио за целото тело што покажува брзи резултати. Ова е еден од оние типови на вежбање каде ги активирате сите мускули, цел тренинг.

Добар е за концентрација и смирување

Ако мислите ви се разлетани на сите страни по долг ден во канцеларија, боксот е одличен начин да се исклучите од сѐ, да ја фокусирате концентрацијата и енергијата и да се ослободите од стресот. Движењата во боксот и со горниот и со долниот дел од телото бараат концентрација што значи дека мислите нема да ви летаат на сите страни и нема да мислите на сѐ и сешто. Удирањето во вреќата ќе ви помогне да ја исфрлите негативната енергија и да го зголемите нивото на ендорфини, што значи дека од теретаната ќе излезете испотени, концентрирани и без стрес.

Ви дава чувство на моќност

Во споредба со пилатес или трчање, боксувањето ви дава еден голем бонус, што се смета за еден од најголемите мотиватори да се продолжи со работење на фитнес целите, но и целите во животот – чувтвото на моќност. Тоа не значи дека ќе сакате да му ја скршите главата некому, туку дека ќе се чувствувате силни, охрабрени, мотивирани и бестрашни. Ќе имате самодоверба и енергија да се соочите со каква било препрека, а тоа значи дека ја имате моќта во ваши раце.

реклама

Царот е гол! Русите бегаат, сојузниците го напуштаат, пријателите се зафатени со други работи

Read more

Кој е ризикот ако возите со премногу ниски вртежи?

Read more

Грција, Косово и Русија ја спасија Македонија: Во ЕУРО 2024 квалификациите сме во барабан 4

Read more

Расте продажбата на книгата за Нострадамус откако ја предвиде смртта на Елизабета

Read more

Фит

Како да топите повеќе калории додека вежбате?

Read more

Дали јаболковиот оцет помага при слабеење?

Read more

Пилатес вежби за брзо враќање во форма

Read more

Вежбањето за викeнд е доволно за да останете во форма

Read more
 

Магазин

  • play_arrow
  • filter

Северина се проба како манекенка, прошета на модната писта во Сплит

Читај повеќе

Расте продажбата на книгата за Нострадамус откако ја предвиде смртта на Елизабета

Читај повеќе

Прехранбени додатоци кои имаат најлош ефект врз шеќерот во крвта

Читај повеќе

Стар италијански специјалитет: Ризото со тиква

Читај повеќе

Три хороскопски знака ќе имаат неверојатна среќа со пари во октомври

Читај повеќе
  • play_arrow

Нова играчка за богаташи: Јахта што изгледа како палата на вода

Читај повеќе

Како да топите повеќе калории додека вежбате?

Читај повеќе

Сируп против кашлица од ловоров лист: Го олеснува дишењето и го подобрува имунитетот

Читај повеќе

Кој леб е најздрав?

Читај повеќе