Турски F-16 урнал ерменски Su-25 авион

Ерменското министерство за одбрана објави дека турски ловец F-16 урнал нивен борбен авион.

Инцидентот се случил во ерменски виздушен простор каде турскиот авион го погодил ерменскиот Su-25 од советско производство. Министерството потврди дека пилотот загинал.

Нападот доаѓа само неколку часа откако Анкара објави дека ќе му помогне Азербејџан во врска со ерменската „агресија“.

Азербејџанското министерство за одбрана негира дека е урнат ерменскиот авион, а истото го изјави и човек од кабинетот на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

Претходно, Арајик Харутјунјан, претседателот на непризнатата република Арцах, каде што се наоѓа регионот Нагорно-Карабах, изјави дека нивната војска урнала турски F-16.

реклама
„Fifty Shades Darker“ доби нов еротски трејлер

„Fifty Shades Darker“ доби нов еротски трејлер

Read more
Мурињо: Ќе играме на нешто што не може да се нарече терен

Мурињо: Ќе играме на нешто што не може да се нарече терен

Read more
Рамбо или Терминатор: Кој има поголеми „ѕверки“ во гаражата?

Рамбо или Терминатор: Кој има поголеми „ѕверки“ во гаражата?

Read more
Пронајдени делови од телото на убиениот новинар Кашоги

Пронајдени делови од телото на убиениот новинар Кашоги

Read more

Свет

Кадиров: Макрон да престане со напади врз верата

Read more

Повеќе од 200.000 тони пластика годишно протекуваат во Средоземното Море

Read more

Рекорден број починати од COVID-19 во Русија

Read more

Продолжуваат протестите во Полска поради законот за абортус

Read more

Вести

Филипче: Полициски час не е трајно решение, мора да се почитуваат мерките за заштита

Читај повеќе

Промовирана монографијата „30 години Театар за деца и младинци – Сон што трае“

Читај повеќе

Јовески: Се истражуваат и други недвижности за случајот „Плацеви на Водно”

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 628 новозаразени и нови 15 починати

Читај повеќе

Владата ја одржа 16-тата седница

Читај повеќе

Премиерот Заев негативен на COVID-19

Читај повеќе

Одобрена набавката на лекот ремдесивир прифатен во терапијата за COVID-19

Читај повеќе

Кадиров: Макрон да престане со напади врз верата

Читај повеќе

Повеќе од 200.000 тони пластика годишно протекуваат во Средоземното Море

Читај повеќе