ЕФЛ КУП 2023/2024

Ван Дајк во 118-та му го донесе Лига куп пехарот на Ливерпул против Челси

Филип Здравески
/ 25.02.2024 / 18:58

Во вечерашното финале на „Вембли“ по 90 минути без голови победникот беше решен на две минути пред да се дојде до пеналите.

„Црвените“ од „Енфилд“ се освојувачи на овосезонскиот англиски Лига куп откако на финалето во Лондон по 120 минути игра го победија Челси со минимални 1:0.

Одлучувачкиот погодок беше дело на холандскиот дефанзивец Вирхил ван Дајк во 118. минута по корнерот на Цимикас. Претходно во 60-тата минута на Ван Дајк му беше поништен гол со ВАР поради офсајд.

И „Сините“ имаа поништен гол, исто со ВАР, оној на Рахим Стерлинг во 33. минута, исто така поради офсајд.

Remote video URL

За Ливерпул ова е рекордна 10-та титула во овој куп, чие вистинско име всушност е ЕФЛ куп. „Црвените“ само 4 пати имаат загубено финале.

Челси во своето 10-ти финале го претрпе петтиот пораз, а има исто толку титули.

URL
реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Фудбал

Џеко на 38 години истрча од гол на гол за девет секунди

Read more

Како беше на скопското дерби Работнички - Вардар?

Read more

Проклетството на Кејн ја уништи трофејната низа на рекордерот Коман

Read more

Откриено зошто колабираше Ндика, немал срцев удар

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Џеко на 38 години истрча од гол на гол за девет секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Како беше на скопското дерби Работнички - Вардар?

Читај повеќе

Проклетството на Кејн ја уништи трофејната низа на рекордерот Коман

Читај повеќе
  • play_arrow

Литванец го собори најстариот машки светски рекорд

Читај повеќе

Откриено зошто колабираше Ндика, немал срцев удар

Читај повеќе

Сега почнува спектаклот: Познати се сите плеј-ин парови и учесници во плеј-офот

Читај повеќе

Спектакл во Тексас, Вињалес влезе во историјата на кралската класа

Читај повеќе
  • filter

Неверојатни сцени на прославата во Леверкузен: Навивачите не издржаа и влетаа пред 90-та

Читај повеќе
  • play_arrow

Хет-трик на телохранителот на Меси – запре 3 навивачи на еден натпревар

Читај повеќе