Култура

Католиците и дел од православните вечер го празнуваат Бадник, во пресрет на Божик

Католичките верници и дел од православните христијани кои времето го сметаат по Грегоријанскиот календар денеска го слават Бадник, во пресрет на Божик, раѓањето на Исус Христос.
Read more

Почина актерот Љупчо Петрушевски

Почина актерот Љупчо Петрушевски (1945-2020), доајен на македонскиот театар, соопшти денеска Македонскиот народен театар (МНТ).
Read more

151 санкција за непрописно престигнување, 62 за возење под дејство на алкохол

На територија на државата вчера биле санкционирани вкупно 151 возач за непрописно престигнување, а 62 возачи за возење под дејство на алкохол, информира МВР.
Read more

Нов дигитален македонски туристички водич

Презентација на дигитален маркетинг во туризмот и практична обука за користење на новата дигитална платформа „Македонски Туристички Водич“, беа денеска организирани од Сојузот на стопански комори на Македонија, како дел од активностите на
Read more

На Бадник 2021 во Скопје кум проф. д-р Пановски, а здравичар проф. д-р Врчаковски

Традицијата на бадникувањето во Скопје продолжува и покрај ситуацијата со коронавирусот, водејќи сметка за сите заштитни мерки и протоколи, соопшти денеска Одборот за традиционална прослава на Бадник во Скопје, којшто веќе ги прави подгото
Read more
filter

Скопје блесна во новогодишна атмосфера

Read more

Вечерва ќе светне новогодишната елка на плоштад „Македонија“

Новогодишната елка веќе е поставена на плоштадот „Македонија“, а вечерва во 19 часот ќе светне, како предвесник на новогодишното празнување во Скопје.
Read more

Шест кучиња од „Лајка“ чекаат вдомување

Од првите жители на новоотвореното прифатилиште „Лајка“ шест се веќе подготвени за вдомување и чекаат на заинтересираните граѓани.
Read more

Делчево го доби првиот Музеј на олдтајмери

Делчево го доби првиот музеј на стари автомобили.
Read more

Откриени нови археолошки локалитети во Охридското Езеро

Националната установа „Завод за заштита на спомениците на културата и Музеј - Охрид“ минатиот месец спроведе проект за подводно археолошко рекогносцирање на делови од источниот брег од Охридското Езеро, насочен кон истражување локации од е
Read more

27 ноември 2018, почина Горан Стефановски

На денешен ден, пред две години, по кратко боледување на 66-годишна возраст почина познатиот македонски драмски писател Горан Стефановски.
Read more

Изложба на фотографии „50 Нијанси воздух“  во еко-автобусите на ЈСП

Скопје, 26 ноември 2020 (МИА) – Во седум еко-автобуси на ЈСП-Скопје, на линиите  2, 5, 15, 24 и 50, од вчера е поставена изложба „50 нијанси воздух“ која ќе трае еден месец, во организација на Шведската амбасада и невладината „Еко-свест“.
Read more
реклама

Дали „Симпсонови“ ја предвидоа победата на Камала уште пред 21 година?

Read more

Апасиев: Според Уставот, сум должен да не ги примам попишувачите дома во сред епидемија

Read more

Вакцината против корона ќе ве направи геј – штетно и бизарно тврдење на израелски рабин

Read more

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Read more