Македонија

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Слаб земјотрес од 3 степени попладнево бил почувствуван во Малешевијата.
Read more

Пендаровски: Мое е да го дадам мандатот, на мандатарот е да покаже дека има мнозинство во Собранието

Претседателот на државата Стево Пендаровски по денешнатра средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изјави дека мандатот му го доверил на Зоран Заев, бидејќи смета дека роковите за мандат течат по верификација на мандатите на прат
Read more

Од сабота четврта фаза на прскање против комарци

Почнувајќи од викендов па сѐ до наредниот петок Град Скопје ќе ја изврши четвртата фаза од дезинсекцијата против возрасни форми на комарци.
Read more

Корисниците на парични права од социјална и детска заштита клиенти на Еуростандард банка можат да ги подигнат средствата од други банки

Од Министерството за труд и социјална политика соопштија дека клиентите на „Еуростандард банка“, кои имаат парични права од социјална и детска заштита и згрижувачките семејства, доколку имаат трансакциска сметка во друга банка да се обрата
Read more

Мицкоски: Пендаровски го прекрши Уставот, да каже врз oснова на кои аргументи му го додели мандатот на Заев

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски со дел од партиската пратеничка група попладнево во 15:30 часот ќе оди на средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски во вила Водно и ќе бара од него да им ги соопшти аргументите и доказ
Read more

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Скопје, 13 август 2020 (МИА) – Поради неработењето на Еуростандард банка од денеска на шалтерите не можеме да ги обезбедиме финансиските услуги и услугите на платниот промет за многу граѓани и правни лица, како што се наплата на сметки за
Read more

Заев го доби мандатот, вети европска, демократска и одговорна влада

Скопје, 13 август 2020 (МИА) – Лидерот на СДСМ, Зоран Заев го доби мандатот за составување нова влада од претседателот на државата Стево Пендаровски.
Read more

Филипче: Комисијата предложи учениците до трето одделение да одат во училиште

Скопје, 13 август 2020 (МИА) – Учениците до трето одделение да одат во училиште, а за останатите да има онлајн настава односно да учат од дома, предложи Комисијата за заразни болести на денешниот состанок со претставници на Министерството
Read more

За викендот нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Скопје, 13 август 2020 (МИА) – Утре попладне ќе има изолирана појава на краткотраен пороен дожд и грмежи.
Read more

Џафери доби внук, денеска нема продолжение на конститутивната седница

Скопје, 13 август 2020 (МИА) – Во Собранието денеска нема да се одржи продолжението на конститутивната седница на новиот парламентарен состав што вчера ја најави претседавачот Талат Џафери.
Read more

Села, Гаши и Касами не одат на лидерска кај Ахмети

Скопје, 13 август 2020 (МИА) – Лидерите на Алијансата за Албанците и Алтернатива Зијадин Села и Африм Гаши нема да одат на средбата на челниците на партиите од албанскиот политички блок што денеска напладне ја организира претседателот на Д
Read more

Бројот на новозаразени и натаму трицифрен, иако има тренд на намалување

Скопје, 12 август 2020 (МИА) – Нови 139 случаи со COVID-19 од 1.627 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Оздравени се вкупно 239 лица.
Read more
реклама

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more