Свет

play_arrow

Белци клекнаа на колена и бараа прошка од црнците

Не секаде во САД има насилни толпи на демонстранти. Во Хјустон се одржа и групно барање прошка.
Read more
play_arrow

Тајни снимки на СЗО откриваат дека Кина забошотувала информации за коронавирусот

Лондон, 3 јуни 2020 (МИА) – Снимки од онлајн состанок на СЗО покажале дека таа организација многу тешко добивала потребни информации од Кина на почетокот на пандемијата на новиот коронавирус, што е спротивно со првичните пофалби кои СЗО ги
Read more

Шведска призна дека требало да воведат рестриктивни мерки

Главниот шведски епидемиолог Андерс Тегнел, кој е застапник на стратегијата да не се затвори земјата поради пандемијата на новиот коронавирус, денеска призна дека требало да бидат воведени рестриктивни мерки со цел да се спречи ширењето на
Read more

Вухан го заврши масовното тестирање на 11 милиони жители

Вухан, 3 јуни 2020 (МИА) –  Кинескиот град Вухан го заврши масовното тестирање на сите речиси 11 милиони жители за евентуално присуство на коронавирусот во нивните тела.
Read more

Путин ја одобри новата доктрина за употреба на нуклеарното оружје

Рускиот претседател Владимир Путин ја одобри новата државна доктрина за употреба на нуклеарно оружје во која, меѓудругото, се вели дека Русија ќе биде подготвена да искористи нуклеарно оружје или други воени средства за масовно уништување
Read more

Италија од денеска ги отвора границите, засилените мерки остануваат

Италија денеска ги отвора регионалните граници по тримесечна блокада поради пандемијата на коронавирусот, со што овозможува поголема слобода на движење за повеќе од 60 милиони жители на земјата, а од денеска се дозволени и пристигнувања о
Read more

Во Италија продолжува да се намалува бројот на смртни случаи од COVID-19

Бројот на смртни случаи од коронавирусот во Италија денеска се зголеми за 55, што е намалување во однос на вчерашниот кога изнесуваше 60, објави денеска Агенцијата за цивилна заштита.
Read more
play_arrow
filter

Трамп го засилува притисокот врз гувернерите за сузбивање на немирите со Националната гарда

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа го засили притисокот врз гувернерите да го запрат насилството на протестите што избувна поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, барајќи од Њујорк да ја мобилизира Националната гарда за д
Read more

Русија покани војници од 19 земји на парадата на победата на Црвениот плоштад

Русија покани војници од 19 земји да учествуваат на парадата на победата на Црвениот плоштад во Москва, изјави денеска рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.
Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Според последните податоци, во светот до сега има 6.419.767 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 379.014, а оздравеле 2.941.660 луѓе.
Read more
play_arrow

Ардерн ги поддржа протестите за солидарност со случајот на Џорџ Флојд

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, изјави дека е ужасната од смртта на Џорџ Флојд и ги поддржува мирните протести во нејзината земја што се одржуваат во знак на солидарност, но истакна дека демонстрантите ги прекршиле мерките за фи
Read more
play_arrow

Криза за гориво во корона-криза, не може да се транспортираат мртвите

Венецуела ги поседува најголемите резерви на нафта во светот, но се соочува со досега невидена криза за гориво поради недостигот на горива на бензинските станици.
Read more
реклама

Скопјани масовно заминаа кон Маврово, Струга и Охрид за да го избегнат полицискиот час

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Охриѓанец лажно се претставувал како сообраќаен полицаец

Read more

Полициски протокол за влез и излез од државата за време на карантинот

Read more