Вежби кои го нормализираат крвниот притисок

М.С.
/ 29.07.2021 / 15:14

Еден од три лица ширум светот има зголемен крвен притисок. Вежбањето е одличен начин со кој може да го решите овој проблем. Има четиир вида на вежби кои може да ви помогнат.

Кои се тие?

Континуирано умерено вежбање

Шетање, трчање, пливање или возење велосипед во траење од 30 или 60 минути дневно е доволно за да го нормализирате крвниот притисок. Оваа рутина треба да ја воведувате постепено. Целта е да ја повторувате вежбата 4 до 5 пати во текот на денот.

Вежби за зајакнување на мускулите

Може да ги правите поретко од кардио вежбите, два или три пати неделно ќе биде сосема доволно. Меѓутоа, избегнувајте користење тешки тегови.

Групен тренинг

Сите претходно наведени активности ќе ги изведете на полесен начин колку се приклучите на групен тренинг.

Јога

Контролата на дишењето и медитацијата во јогата ќе ви помогнат да го намалите крвниот притисок. Се препорачуваат следните пози: uttanasana, setu bandasana и bujangasana.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Фит

10 минути вежби за цврсти бедра со Памела Рајф

Read more

Зошто сѐ ве боли два дена после вежбање?

Read more

Само за почетници: 10 минути вежби за стомачни мускули

Read more

Американски научници: Подобро да вежбате отколку да ги намалувате калориите

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Трикови за заспивање кога ништо не помага

Читај повеќе

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе