Владимир Путин доби покана за посета на Белата Куќа во 2019 година

Рускиот претседател Владимир Путин доби официјална покана да ја посети Белата Куќа во почетокот на 2019 година, најави денеска националниот секретар за безбедност на САД, Џон Болтон.

Болтон денеска зборуваше на прес-конференцијата во Џорџија и рече дека закажувањето на средбата ќе биде дополнително планирано, но дека официјалната покана важи за периодот по први јануари следната година.

„Го поканивме претседателот Путин во Вашингтон по први јануари наредната година и имаме намера да имаме консултации во текот на целиот ден кога тој ќе дојде во посета. Засега не знаеме кој датум ќе се одржи средбата, но тоа ќе биде дополнително планирано“, изјави Болтон.

Американскиот претседател Доналд Трамп годинава одржа самит во Хелсинки на кој беше присутен и Владимир Путин. Таму Трамп го покани Путин на средба која требаше да се случи оваа есен, но потоа средбата беше одложена.

Засега не е познато дали Владимир Путин ќе ја прифати поканата, но претставничкото тело на САД се надева дека средбата ќе се одржи и со тоа ќе се подобрат односите помеѓу двете земји.

реклама

Програмер има уште две шанси да ја погоди лозинката за сметка со 240 милиони долари

Read more

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Јокиќ непопустлив кон Шекил: Јас сум Србин и ти го знаеш тоа!

Read more

Свет

СЗО до своите членки: Не воведувајте обврска за доказ за вакцинирање или имунитет при патување

Read more

Попова тврди дека Русија развила „имунитет на стадо“

Read more

ЕК работи на сертификат за вакцина, наречен Вакспруф

Read more

Бајден го доби својот нов официјален претседателски профил на Twitter

Read more
 

Вести

СЗО до своите членки: Не воведувајте обврска за доказ за вакцинирање или имунитет при патување

Читај повеќе

Попова тврди дека Русија развила „имунитет на стадо“

Читај повеќе

Новопримените професионални војници дадоа свечена заклетва

Читај повеќе

Маричиќ: Подготвени сме за модерен попис – политиката подалеку од статистичката операција

Читај повеќе

СИРИЗА: Мицотакис го финализираше вртењето за 180 степени за Договорот од Преспа

Читај повеќе

Собранието ја заврши расправата за законот за попис, ќе се гласа дополнително

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 403 новозаразени и 10 починати

Читај повеќе

ЕК работи на сертификат за вакцина, наречен Вакспруф

Читај повеќе

Утре и задутре облачно со ветер и снег во јужните и северните делови

Читај повеќе