Внимателно тргување на Волстрит, се очекува агресивно зголемување на каматните стапки

Во средата на Волстритсе тргуваше претпазливо, бидејќи новите податоци покажаа дека американскиот пазар на труд останува многу силен и ФЕД може да ги зголеми каматните стапки поагресивно од очекуваното во март. Dow Jones загуби 0,18 отсто, на 32.794 поени, додека S&P 500 зајакна 0,14 отсто, на 3.992 поени, а индексот Nasdaq 0,40 отсто, на 11.576 поени.

Внимателноста на најголемата светска берза е последица на натамошниот раст на вработеноста во САД. Агенцијата за вработување ADP вчера извести дека бројот на вработени во приватниот сектор во февруари е зголемен за 242.000, двојно повеќе од претходниот месец и повеќе од очекувањата на аналитичарите.

Ова покажува дека побарувачката на пазарот на трудот е сè уште силна, па може да се очекува раст на платите и потрошувачката, а тоа значи дека американската централна банка ќе продолжи да ги зголемува каматните стапки. Еден ден претходно, претседателот на ФЕД, Џером Пауел, рече дека централната банка е подготвена да преземе поголеми чекори доколку идните економски податоци покажат дека се потребни построги мерки за зауздување на инфлацијата.

Колку агресивно ФЕД ќе ги зголеми каматните стапки?

Ова предизвика страв кај инвеститорите дека централната банка ќе ги зголеми клучните каматни стапки за агресивни 0,50 процентни поени на седницата во март. Затоа, пазарот на пари проценува дека ФЕД до септември ќе ги зголеми каматните стапки во опсег од 5,50 до 5,75 отсто, додека сега каматните стапки се меѓу 4,50 и 4,75 отсто.

Сепак, тоа ќе зависи и од дополнителните податоци за инфлацијата и движењата на пазарот на трудот. Затоа извештајот за вработување во САД во петок ќе биде во фокусот на инвеститорите. Аналитичарите анкетирани од Ројтерс процениле дека бројот на вработени се зголемил за 200.000 во февруари, многу побавно од 517.000 во јануари.

Внимателно вчера се тргуваше и на европските берзи. Истовремено, лондонскиот FTSE индекс зајакна за 0,13 отсто, на 7.929 поени, а франкфуртски DAX за 0,46 отсто, на 15.631 поен. Парискиот CAC, пак, ослабе за 0,20 отсто, на 7324 поени.

Тагови
реклама

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Read more

Губење титула на бугарски начин

Read more

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Read more

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Бизнис

Падна доларот по три недели раст, но падна и еврото

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Илон Маск повторно е најбогатиот човек на светот

Read more

Дали на Европа ѝ треба „воена економија“?

Read more
 

Вести

РЕК издава сè повеќе дозволи за производство на „зелена“ струја

Читај повеќе

Со ритуал исчистен олтарот на папата, откако го осквернави гол маж

Читај повеќе

Најсмртоносна планинарска сезона на Монт Еверест: Непал ги заостри правилата

Читај повеќе

Единствена Македонија: За која интеграција во ЕУ, кое немање алтернатива и за кои европски вредности зборува СДСМ?

Читај повеќе

Лукашенко: Со Украина направивме само една грешка

Читај повеќе

Падна доларот по три недели раст, но падна и еврото

Читај повеќе

Духовден: Празник на Светиот дух и на основањето на Христијанската црква

Читај повеќе

Бујар Османи објави план во 9 чекори за деескалација и нормализација на состојбите во Косово

Читај повеќе

Патот од Љубаниште кон Охрид делумно прооден, сообраќајот се одвива наизменично

Читај повеќе