Во Израел над 2.000 новозаразени за 24 часа

МИА/КАЈГАНА
/ 27.07.2021 / 16:11

Министерството за здравство на Израел денеска соопшти дека повеќе од 2.000 луѓе биле позитивни на COVID-19 во понеделникот.

Како што е наведено, биле тестирани повеќе од 90.000 лица.

За споредба, во екот на третиот бран на инфекција во јануари, имаше повеќе од 1.200 новоинфицирани лица на ден.

Според Министерството за здравство, 10 проценти од оние кои биле позитивни на вирусот во понеделникот пристигнале од странство. И покрај апелите на владата да не се патува непотребно, меѓународниот аеродром во Израел „Бен Гурион“ е полн со патници.

Министерот за здравство, Никан Хоровиќ денеска го повтори повикот на премиерот на Израел, Нафтали Бенет, што побрзо да се вакцинираат сите оние кои досега не го сториле тоа.

Во Израел, повеќе од 5,3 од 9,3 милиони луѓе се целосно имунизирани.

Хоровиќ исто така рече дека Министерството размислува дали постарите лица треба да примаат трета доза од вакцината, и покрај фактот што нема податоци од производителите за клинички испитувања.

реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Дали може да опстои бракот без секс?

Read more

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Read more

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Read more

Свет

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Read more

Кои се најбезбедни градови во светот за 2021 година?

Read more

Италијанците на референдум догодина за легализација на марихуаната

Read more

САД признаа: Убивме десет цивили во напад со дрон во Кабул

Read more
 

Вести

Македонија прва во Европа по број на починати од ковид за една недела

Читај повеќе

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Читај повеќе

Се истражува оштетувањето на електричната табла до прилепската модуларна болница

Читај повеќе

Рускоска: Истрагата за Драги Рашковски во завршна фаза

Читај повеќе

Приведен угостител, во локалот затекнати три лица без сертификат за вакцина

Читај повеќе

Кои се најбезбедни градови во светот за 2021 година?

Читај повеќе

Италијанците на референдум догодина за легализација на марихуаната

Читај повеќе

Есенва ќе има поголем ризик за зараза, колективен имунитет само со вакцинација

Читај повеќе

Променливо облачно со локален пороен дожд и грмежи

Читај повеќе