Во Романија запленети речиси половина милион фалсификувани евра

Во Романија се запленети речиси половина милион лажни евра, а власта со поддршка на европската полициска агенција Европол разби организирана криминална група која фалсификувала евра и романски леи.

Како што соопшти Европол, во вчерашната спроведена акција се уапсени десет осомничени лица, шестмина се ставени под полициски надзор, претресени се 28 куќи и запленети се речиси 450.000 фалсификувани евра во апоени од 50, 100 и 500 евра.

Запленети се и 16.000 вистински евра и леи, како и одредено количество кокаин и канабис.

Во соопштението се наведува дека криминалната група била активна три години, а фалсификуваните пари ги пласирала во неколку земји на ЕУ, како што се Австрија, Белгија, Германија, Грција, Италија, Литванија, Романија, Словачка, Холандија и Шпанија.

Во акцијата учествувале безбедносните сили на Австрија, Белгија, Германија и Шпанија, а во истрагата помогнала и Европската централна банка.

Тагови
реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Eврокомесарот ја протна идејата да се поттурнат преговорите со Албанија

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Свет

Хамнеи: Израел не е држава, тоа е терористички камп

Read more

Северна Кореја: Летоците од Јужна Кореја може да содржат коронавирус

Read more

Над 170 повредени во судири меѓу Палестинци и израелската полиција во Ерусалим

Read more

Лукашенко: Белорусија разви своја вакцина против коронавирусот

Read more
 

Вести

Пораст на температурата во наредните денови, в среда попладне локално дожд и грмежи

Читај повеќе

Отворени плажите во Грција

Читај повеќе

Хамнеи: Израел не е држава, тоа е терористички камп

Читај повеќе

Северна Кореја: Летоците од Јужна Кореја може да содржат коронавирус

Читај повеќе

Охридско Езеро и Студенчишко Блато номинирани како трето и најголемо Рамсар место во државата

Читај повеќе

Над 170 повредени во судири меѓу Палестинци и израелската полиција во Ерусалим

Читај повеќе

Бислимоски: Нема да дозволиме зголемување на цената на струјата

Читај повеќе

Пендаровски не бара ревизија на судскиот процес, туку граѓанско помирување, Мицкоски бара правда за осудените од 27 Април

Читај повеќе

Лукашенко: Белорусија разви своја вакцина против коронавирусот

Читај повеќе