Војдан Стојановски: Турнирот во Талин е вистински тест за Македонија

Kапитенот на кошаркарската репрезентација на Македонија, Војдан Стојановски, натпреварите во Талин ги гледа како тест за можностите на тимот, но во исто време и можност повеќе за собирање на потребното искуство за помладите играчи кои се дел од националниот тим.

Македонија отпатува на предолимпискиот турнир, каде ќе игра против селекциите на Израел, Естонија и на Чешка.

„Ова сум го кажал во доста прилики, и тоа останува и за оваа. Ние како екипа, кои сме тука во Талин, ќе дадеме сѐ од себе да се прикажеме во едно добро светло и да стигнеме до еден добар резултат. Што се однесува до противниците, станува збор за доста добри репрезентации. Во изминатиот период видовме со кој потенцијал ќе дојдат тука во Талин. Оттука сметам дека ова ќе биде еден добар тест, да видиме колку можеме во еден ваков состав, во кој има неколку измени. Но, во исто време да биде и едно искуство плус за оние помладите играчи во репрезентацијата пред кои следуваат и други вакви, слични предизвици“, истакнува капитенот Војдан Стојановски.

Според програмата, турнирот кој се игра во градската арена „Тондираба“ во Талин, од 15 часот, ќе го отвори дуелот меѓу домаќинот Естонија и Чешка. Три часа подоцна, од 18 часот, Македонија ќе игра против репрезентацијата на Израел.

Првопласираните две репрезентации од турнирот во Талин ќе се пласираат на завршниот турнир во Полска. Победникот од Полска ќе избори пласман во квалификациите за пласман на Олимпијадата во Париз.

Директни преноси од натпреварите на Македонија од Талин ќе пренесува Канал 5.

ОЛИМПИСКИ ПРЕТКВАЛИФИКАЦИИ – ТАЛИН 2023

Распоред на настпревари

12 август (сабота)

15:00: Чешка - Естонија
18:00: Македонија - Израел

13 август (недела)

15:00: Израел - Чешка
18:00: Естонија -Македонија

14 август (понеделник)

слободен ден

15 август (вторник)

15:00: Чешка - Македонија
18:00: Израел - Естонија

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Read more

Кошарка

Лејкерс го освоија НБА купот – МВП трофејот за Леброн Џејмс

Read more

Неверојатна партија на Леброн Џејмс за финалето на НБА Купот

Read more

Кошаркарите на Монако гневни по поразот од Партизан: Ова е срам за Евролигата

Read more

Индијана и Њу Орлеанс изненадувачки се пласираа во полуфиналето на НБА купот

Read more
 

Спорт

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Читај повеќе

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс го освоија НБА купот – МВП трофејот за Леброн Џејмс

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува во Евертон?

Читај повеќе

Анчелоти: Не ми требаат пари, не би заминал во Саудиска Арабија за 500 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Fun with Flags со Фримпонг од Леверкузен

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се менува рамнотежата на моќ во светскиот фудбал?

Читај повеќе