Волстрит благо падна пред одлуката на ФЕД за каматните стапки

На Волстрит берзанските индекси благо паднаа во вторник бидејќи инвеститорите се внимателни пред одлуките на челниците на американската централна банка за каматните стапки и нивните оценки за натамошниот развој на економијата.

Dow Jones загуби 0,31 отсто, на 34.517 поени, додека S&P 500 се лизна за 0,22 отсто, на 4.443 поени, а индексот Nasdaq 0,23 отсто, на 13.678 поени.

Инвеститорите не беа склони кон поризични инвестиции бидејќи во вторник започна дводневниот состанок на челниците на ФЕД, а одлуката за каматните стапки ќе биде објавена денеска.

Сите очи се вперени во соопштението на ФЕД

Со оглед на тоа што инфлацијата постепено се забавува, пазарот верува дека ФЕД нема дополнително да ги зголеми каматните стапки оваа сесија.

„Утре ќе има многу нови информации и пазарот ќе биде фокусиран на можни промени во комуникацијата на ФЕД, особено во однос на инфлацијата и каматните стапки. Инфлацијата значително се намали за една година, но последниот дел од патот кон ФЕД Целното ниво на инфлација од 2 проценти би можело да биде многу предизвикувачко“, вели Бил Нортеј, директор во САД. Управување со богатството на банката.

ФЕД денеска ќе објави и нови квартални проекции за движењата во економијата, како и проценки за каматните стапки.

„Очекуваме дека каматните стапки повеќе нема да растат“

Инвеститорите се надеваат дека проекциите ќе покажат дека каматните стапки би можеле значително да се намалат следната година. Со нетрпение чекаме што ќе каже претседателот на ФЕД Џером Пауел на прес-конференцијата по состанокот.

„Пазарот смета дека каматните стапки нема повторно да се зголемат, но постои голем ризик тие да останат на покачени нивоа подолг период“, вели Мајкл Грин, стратег во Simplify Asset Management.

Внимателно вчера се тргуваше и на европските берзи. Лондонски FTSE индекс зајакна за 0,09 отсто, на 7.660 поени, а париски CAC се зголеми за 0,08 отсто, на 7.282 поени. Франкфуртскиот DAX се лизна, пак, за 0,40 отсто, на 15.664 поени.

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Read more

Бизнис

Технолошкиот сектор го оживеа Волстрит

Read more

Httpool се ребрендира во Aleph за да го зајакне меѓународниот развој на огласувачите и брендовите

Read more

Промотивен пакет на ПроКредит Банка – Префрли плата и уживај во поволности цела година бесплатно

Read more

Остриот пад на цената на нафтата го турна Волстрит

Read more
 

Вести

Обдукцискиот наод за Вања сè уште не е изготвен и доставен до обвинителството

Читај повеќе

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Читај повеќе

Левица: Никој не се грижи за бегалците од конфликтот во 2001 година

Читај повеќе

Вучиќ најави изградба на гасна интерконекција кон Македонија

Читај повеќе

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Читај повеќе

Ужас во центарот на Белград: Судир на трамвај и такси

Читај повеќе

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Читај повеќе

Полицијата го најде 20-годишникот кој канеше на кафе ученичка во Карбинци, не утврдила елементи на кривично дело

Читај повеќе

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Читај повеќе