„Врба на Милчо Манчевски премиерно прикажан на Римскиот филмски фестивал

Скопје, 20 октомври 2019 (МИА) –  Новиот игран филм „Врба“ на режисерот Милчо Манчевски синоќа имаше светска гала-премиера на 14. Филмски фестивал во Рим, која се одржа во салата „Петраси“ во најголемиот јавен музички комплекс „Паркот на музиката“.

Како што соопшти Министерството за култура, екипата од филмот присутна на фестивалот помина и на црвениот килим, а на проекцијата  присуствуваше и министерот за култура Хусни Исмаили.

Претходно вчера имаше утринска проекција на „Врба“ за новинарите, а потоа и прес-конференција со режисерот Манчевски и со  актерките Сара Климоска, Наталија Теодосиева и КамкаТоциновски.

„Врба“ на Фестивалот во Рим е селектиран во официјалната програма меѓу 33 филмови од 25 земји во светот.

-Најавувајќи ја програмата, уметничкиот директор на Фестивалот, Антонио Монда, го опиша филмот на Манчевски како „прекрасен“. Тој додаде дека годинава Фестивалот е во знакот на жената: елегантен и стамен, поими кои реферираат и на „Врба“, кој говори за мајчинство, љубов и доверба, наведува Министерството за култура.

Фестивалот беше отворен на 17 октомври со најновиот филм на актерот и режисер Едвард Нортон, „Бруклин без мајка“, во кој играат Брус Вилис, Алек Болдвин и Вилем Дефо.

Филмскиот фестивал во Рим е голем културен настан каде што публиката има можност за директен разговор со најголемите режисери, актери и писатели. Исто така, паралелно со Фестивалот има и голем филмски маркет за пласман на филмовите и за склучување нови проекти.

„Врба“ е шестиот долгометражен филм на Милчо Манчевски. Игра млада актерска екипа: Никола Ристески, Сара Климоска, НаталијаТеодосиева, Ненад Нацев, Камка Тоциновски. Во другите улоги настапуваат: Петар Мирчевски, Благој Чоревски, Ратка Радмановиќ, Ана Костовска, Лазе Манасковски, Катина Иванова, Кире Ѓоревски, Адем Карага, Јелена Јованова-Периќ и други. Музиката ја потпишува Кирил Џајковски, дизајнер на продукција е Дејвид Манс, директор на фотографија е Тамаш Добош, а продуцент на филмот е Јане Ќортошев. Филмот е во продукција на „Банана филм“ и е македонско-унгарско-белгиска копродукција, со учество и на Албанија. 

реклама

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Read more

Во Санџак осамна албанско знаме, интервенираше српската војска

Read more

Пограничен инцидент во Охридско Езеро со глисер со албански ознаки

Read more

За јавните личности и приватните газиња

Read more

Култура

Стартува Flipbook Film Festival

Read more

Со концерт посветен на Ана Липша Тофовиќ вечерва отворање на 60. издание на „Охридско лето“

Read more

Одложен 41. Илинденски пливачки маратон на Охридското Езеро

Read more

Објавен конкурс до уметниците за „Звуците на Чаршијата“

Read more

Вести

Артина со 23 години е најмладата пратеничка во новиот собраниски состав

Читај повеќе

Заев: Ќе разговараме за Влада која ќе се грижи за сите граѓани

Читај повеќе

Нови 75 случаи на коронавирус од 830 тестирања

Читај повеќе

Стартува Flipbook Film Festival

Читај повеќе

Конституирано Собранието, верификувани мандатите на 120-те избрани пратеници

Читај повеќе

Поведена истрага за родосквернавење и обљуба на немоќно лице

Читај повеќе
  • play_arrow

Во Санџак осамна албанско знаме, интервенираше српската војска

Читај повеќе

Поскапуваат бензините, поевтинува дизелот

Читај повеќе

Конститутивна седница на новото Собрание: Избрана Верификациската комисија

Читај повеќе