За што служат испакнатините на капаците на чашите во McDonald's?

Дали некогаш сте се запрашале за што служат испакнатините на капаците на чашите во McDonald's? Тие имаат јасна улога за која многумина не ни помислиле.

Фановите на овој популарен ланец за брза храна беа изненадени кога на социјалните мрежи ја дознаа вистинската функција на овие испакнатини. Имено, овие испакнатини служат за означување кој пијалак се наоѓа во вашата чаша.

Поконкретно, тие укажуваат дали чашите содржат стандардна Coca-Cola, Coca-Cola Zero Sugar или Diet Coke. Иако на клиентите не им значи многу, оваа функција многу им помага на вработените да знаат какви пијалаци им даваат на клиентите.

Некои луѓе беа заинтересирани за тоа како вработените одредуваат кое копче да го притиснат. Наводно, испакнатините ги претставуваат броевите еден и два. Ако се притисне само една испакнатина, тоа значи дека треба да се служи диетален пијалак.

Во коментарите се огласија и вработените во овој ланец за брза храна, кои велат дека ова правило варира од гранка до гранка. Така, некои по случаен избор избираат кое испакнување да го притиснат за да означат Diet Coke, а ако е Coca-Cola Zero тогаш ги притискаат сите испакнатини.

Remote video URL
Тагови
реклама

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Read more

Губење титула на бугарски начин

Read more

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Свирежи за крај: Меси неславно испратен од ПСЖ

Read more

Живот

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Read more

3 најпресметливи хороскопски знаци: Калкулираат за сѐ и имаат скриени намери

Read more

Кога родителите треба да престанат да се бањаат со децата?

Read more
 

Магазин

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Читај повеќе

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Читај повеќе

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Читај повеќе

Докопан во сос од бело вино и сенф

Читај повеќе

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе