Заев изрази сочувство за геноцидот во Сребреница

Скопје, 11 јули 2019 (МИА) – Премиерот Зоран Заев во објава на неговиот Facebook профил во името на граѓаните на Северна Македонија изразува најдлабоко сочувство и солидарност кон семејствата на сите настрадани во Сребреница, но и за сите жртви коишто залудно го загубија својот живот во војната во Босна и Херцеговина.

„Поминаа 24 години од страшното злосторство против човештвото, кога во периодот од 11 до 23 јули во Сребреница и во нејзината околина, беа убиени повеќе од 8.000 припадници на бошњачкиот народ, но болката и сеќавањето остануваат. Тоа што се случи во Сребреница е еден од најголемите порази на цивилизациските вредности и лекција што мораме да ја научиме, еднаш засекогаш“, пишува премиерот.

Тој додава дека како дел од семејството европски народи, ги делиме одлуките од Резолуцијата на Европскиот парламент од 15 јануари 2009 година со која 11 јули се прогласува за Ден за комеморација и најсилно се осудува геноцидот во Сребреница со апел дека таквите ужасни злосторства никогаш повеќе не смеат да се повторат.

„Злосторството против човештвото врз цивилното население во Сребреница засекогаш ќе остане потсетник за ужасите на војната и на екстремните форми на национализам“, наведува Заев на Facebook.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Третина од заболените без никакви симптоми

Read more

Како да се заштитите од COVID-19 на работното место?

Read more

Македонија

Спасовски: Нема потреба од нова вонредна состојба, изборите се на 5 јули

Read more

Коригиран бројот на заболени: Вкупно 76, од нив 52 се од Скопје

Read more

Дополнета владината Уредба за јавен превоз на патници

Read more

Како да се заштитите од COVID-19 на работното место?

Read more

Вести

Русија покани војници од 19 земји на парадата на победата на Црвениот плоштад

Читај повеќе

Црна Гора прогласи крај на епидемијата на COVID-19

Читај повеќе

Спасовски: Нема потреба од нова вонредна состојба, изборите се на 5 јули

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

12 патници со коронавирус во авион од Доха за Атина, во карантин 91 лице

Читај повеќе

Коригиран бројот на заболени: Вкупно 76, од нив 52 се од Скопје

Читај повеќе

Дополнета владината Уредба за јавен превоз на патници

Читај повеќе

Како да се заштитите од COVID-19 на работното место?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ардерн ги поддржа протестите за солидарност со случајот на Џорџ Флојд

Читај повеќе