Замаглен вид или темни подочници: Сигнали кои не треба да ги игнорирате

Човечкото тело е една од најкомплицираните машини, кога испраќа одредени информации за здравјето тоа воопшто не треба да се игнорира.

Луѓето често го занемаруваат она што телото се обидува да им го каже, но на овие загрижувачки сигнали дефинитивно треба да им обрнете внимание.

1. Подочници

Темните кругови околу очите можат да се појават ако не спиете доволно, лекарите препорачуваат квалитетен сон од најмалку 7 до 8 часа. Но, подочниците можат да се појават и поради нешто друго, како анемија.

При анемија телото не произведува доволно црвени крвни клетки поради што кожата станува потемна под очите.

2. Замаглен вид

Ако чувствувате умор во очите или повремено не можете да ги препознаете луѓето или да ги читате патоказите од стандардна оддалеченост, веројатно сте развиле кратковидност или астигматизам. Треба да посетите оптичар.

3. Лупење на кожата

Лупењето на кожата е показател дека на вашето тело му недостигаат витамини. Исхраната богата со витамини и минерали треба брзо да ја подобри состојбата на кожата.

Ако лупењето е проследено со чешање, тогаш треба да посетите доктор. Можно е да имате габична инфекција.

4. Делумно губење на мирисот

Со стареењето острината на мирисот се намалува како последица од оштетување на нервниот систем. Но ако сте релативно млади и сте забележале дека губите осет за мирис одете на лекар. Тоа може да биде последица од силна настинка или од други вирусни инфекции.

5. Дислокација на зглобот во рамето

Изгледа дека зглобовите во рамената кај некои луѓе се полабави или можат да се движат во необични насоки. Тоа е показател на нестабилен зглоб на рамето, состојба кога зглобната глава излегува од зглобната чашка.

Може да биде и случај на вроден флексибилен лигамент или да биде предизвикан од спортска повреда.

Во секој случај е опасна состојба која може да доведе до повреда и дислокација на рамето.

реклама

Украдени околу еден милион евра од приватна куќа во Скопје

Read more

Еден убиен, тројца повредени во пресметка во скопско Батинци

Read more

Гурмански рецепти со јајца кои мора да ги пробате

Read more

5 јули 1946 светот првпат се запознал со бикини

Read more

Здравје

СЗО пресуди: Хидрохлорокинот не ја намалува смртноста од COVID-19

Read more

Можно е заразените со COVID-19 засекогаш да го изгубат сетилото за мирис

Read more

Неколку причини зошто секој ден треба да јадете лубеница

Read more

Руски експерти направија лек за COVID-19

Read more

Магазин

  • play_arrow

Гурмански рецепти со јајца кои мора да ги пробате

Читај повеќе

СЗО пресуди: Хидрохлорокинот не ја намалува смртноста од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто мажите почнуваат да се дебелеат после 30-тата година?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да јадете пред и по вежбање?

Читај повеќе
  • play_arrow

Здрав тренд кој треба да го пробате: Ладно цедено кафе

Читај повеќе

Можно е заразените со COVID-19 засекогаш да го изгубат сетилото за мирис

Читај повеќе

Секс совети за жени: Како да го продолжите вашиот оргазам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе
  • play_arrow

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Читај повеќе