ОН започнаа истрага за насилното задушување на протестите во Иран

Советот за човекови права на ОН одлучи во вторникот, и покрај противењето на Техеран и Пекинг, да отвори меѓународна истрага за задушувањето на протестите во Иран по смртта на Махса Амини, со цел да се соберат докази за кршење на човековите права и евентуално кривично гонење на одговорните.

Во средината на расправата во Советот, иранската новинска агенција Fars го објави апсењето на познатиот фудбалер Ворија Гафури, поранешен репрезентативец познат по критиките кон режимот, кој беше затворен под обвинение за „навреда и рушење на угледот на репрезентацијата (Team Melli) и ширење пропаганда“ против државата.

На вонреден состанок свикан на предлог на Германија и Исланд, 47-те земји на највисокото тело за човекови права на ОН одлучија да назначат група истражители на високо ниво кои ќе ги расветлат сите прекршувања на овие права за време на задушувањето на протестите.

Мнозинството земји гласаа за текстот, малку повеќе од очекуваното, и покрај амандманот на Кина во последен момент на предлогот за Иран со кој би се отстранил клучниот член во врска со новата истрага за задушувањето на масовните протести од Иран: 25 земји гласаа „за“ “, шест беа против (Ерменија, Кина, Куба, Еритреја, Пакистан и Венецуела), а 16 беа воздржани.

Невладината организација Amnesty International изрази задоволство од „историската резолуција“ која означува „важен чекор кон ставање крај на неказнивоста“, а Луси Меккернан од Human Rights Watch ја нарече одлуката на Советот „добредојдена пресвртница“.

За време на дискусијата, високиот комесар на ОН за човекови права Волкер Туерк, чие барање да дојде во Иран засега е неодговорено, го повика Техеран да ја „запре“ „прекумерната и непропорционална употреба на сила“.

На еднодневната седница, многу западни дипломати - вклучително и германскиот министер за надворешни работи и нејзиниот исландски колега - го осудија задушувањето на протестите во кои загинаа најмалку 416 лица, вклучително и 51 дете, за повеќе од два месеци, според Iran Human Rights (IHR) чие седиште е во Норвешка.

Говорејќи пред новинарите во Женева пред гласањето, германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок ги повика земјите кои главно гласаат со Иран да се осмелат да покажат воздржаност.

„Не знаеме дали (резолуцијата) може да спаси животи утре. Но, она што сигурно го знаеме е дека тоа значи правда, правда за народот“, рече таа.

Тагови
реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Кака: Роналдо е само дебел човек на улица во Бразил

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Свет

Уапсени четири лица под сомнеж за корупција во Европскиот парламент

Read more

Платениците на Вагнер се приклучија во безмилосната борба за Бахмут

Read more

Моментот кога кошаркарката Грајнер беше разменета за рускиот „трговец на смртта“

Read more

Екстремизмот во германската војска може да стане проблем за цела Европа

Read more
 

Вести

Приведени двајца насилници кои нападнале скопјанец

Читај повеќе

Уапсени четири лица под сомнеж за корупција во Европскиот парламент

Читај повеќе

Наташа Габер-Дaмјановска реизбрана за директор на Академијата за судии и јавни обвинители

Читај повеќе

Платениците на Вагнер се приклучија во безмилосната борба за Бахмут

Читај повеќе

Ќе се дише ли зимава?

Читај повеќе

АХВ: Регистрирана афиканска чума во одгледувалиште во кумановското село Тромеѓа

Читај повеќе

Одбиени уште 26 амандмани на Предлог-буџетот за 2023 година

Читај повеќе

Лажни и денешните дојави за бомби во Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога кошаркарката Грајнер беше разменета за рускиот „трговец на смртта“

Читај повеќе