Започнете ја годината со нови здрави навики

Почетокот на секоја година е период кога обично рефлектираме на изминатите 365 дена и размислуваме како може да се подобриме во следните 365. Работата на себе започнува од исфрлањето на лошите навики и создавање на нови, подобри навики. Во пост-празничниот период е добро да започнете со промени во исхраната, а совршеното време за тоа е токму сега.

Секоја промена започнува со првиот чекор – колку и да се чини тој мал и незначителен. Затоа, ќе започнеме токму оттаму и ќе ви дадеме неколку идеи како да имате поздрава исхрана без притоа да го жртвувате задоволството кое ви го дава вкусот на храната.

Утрото е делот од денот кога најмногу треба да размислувате за храна која ќе ве одржи сити подолго време, а сепак е лесна, здрава и едноставна за подготовка.

Изберете Фит & Актив мусли, уникатна рецептура формулирана од врвни компоненти, кои се истакнуваат со својот богат нутритивен профил давајќи ви енергија за активен ден. Фит актив муслите претставуваат оригинална мешавина од житни снегулки (овесни, оризови и пченкарни), над 35% овошје (суво грозје, слива и кајсија) и семки од сончоглед, лен и тиква. Сувото овошје и целозрнестите житарки се богати со растителни влакна кои помагаат во забрзување на перисталтиката на храната и нејзината дигестија во дигестивниот ситем.

Дополнително, тие директно влијаат на  кардиоваскуларното здравје, го редуцираат „лошиот “ холестерол во крвта (LDL), го регулираат крвниот притисок, ја стабилизираат глукозата во крвта и ја регулираат телесната тежина.

Како да изберете здрава ужина?

Сепак, додека главните оброци се полесни за планирање, потешко е да се задржи дисциплината помеѓу нив – односно во моментите кога ви се јаде нешто вкусно што само ќе ве засити на кратко,  без да губите време да го подготвувате. Затоа, при првите знаци на глад наместо да се фатите за чоколадни бомбони или чипс, пробајте да ја совладате лошата навика и да ја замените со нова и поздрава.

Пробиотските колачиња се иновативна закуска која припаѓа на новата генерација на функционална ужина, која нуди додадена вредност за консумерот и неговиот внатрешен баланс. Овие колачиња содржат растителни влакна, кои помагаат при дигестија на храната и чувството на леснотија во организмот, како и 5 бактерии добри за желудникот. А најдоброто нешто околу нив? Тие не содржат додадени шеќери – што ги прави совршена секојдневна здрава ужина.

А доколку имате желба за нешто солено, тука се овесните крекери од Виталиа, вкусна, крцкава и здрава закуска на база на овес и семиња, со Хималајска сол. Одлична алтернатива на висококалоричните грицки кои содржат големо количество на заситени масти и сол. Овесните крекери се направени од 100% природни состојки и балансиран нутритивен состав.

Воспоставувањето и прифаќањето на здравите навики се одличен начин да се започне годината! Во периодот кој следува, дајте им шанса на советите кои ги прочитавте во овој текст и обидете се да создадете трајни и здрави навики кои ќе ви го направат животот подобар.

реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Промо

Искра Ветаџокоска-Муцунска: За Виталиа, 2023 ќе биде јубилејна година со големи инвестиции и ширење на нови пазари

Read more

Компанијата Волт Дизни го обнови договорот со Македонски Телеком

Read more

Проектот CleanBREATHE ќе го направи загадениот воздух видлив

Read more

Дојче Телеком е највредниот бренд во Европа

Read more
 

Ново

Новите екрани на допир ќе ги направат лаптопите уште потенки

Читај повеќе

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Читај повеќе

Приведени пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка од Велес и снимале порнографски материјал

Читај повеќе

Искра Ветаџокоска-Муцунска: За Виталиа, 2023 ќе биде јубилејна година со големи инвестиции и ширење на нови пазари

Читај повеќе

Пристигнува Coca-Cola смартфон

Читај повеќе

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Читај повеќе

Два вагони-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Зајечар

Читај повеќе

Audi го претстави концептот Activesphere кој се трансформира во пикап

Читај повеќе

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе