Збунувачки тврдења од кавкаскиот конфликт: И двете страни победуваат

Азербејџанското Министерство за одбрана соопшти дека нивните вооружени сили зазеле голем број села и стратешки ридови во регионите Фузули и Џабраил, во непосредна близина на Нагорно-Карабах, додека ерменското Министерство вели дека уништиле противнички хеликоптери, беспилотни летала и тенкови.

– Како резултат на контранападот на нашите армиски единици ослободени се голем број села и важни ридови што беа под окупација, рече Анар Ејвазов, шеф на прес-службата на Министерството за одбрана на Азербејџан.

– Борбените операции продолжуваат, додаде Ејвазов.

Прес-секретарот на ерменското Министерство за одбрана, Шушан Степанијан, возврати дека изјавите на азербејџанското Министерство за одбрана во врска со контролата врз шесте населени места во Нагорно-Карабах не одговараат на реалноста.

– Ова е уште една провокација на азербејџанската пропаганда, рече таа.

– За време на ескалацијата на контактната линија во Карабах, азербејџанската страна изгуби 4 хеликоптери, 15 беспилотни летала, 10 тенкови и борбени возила на пешадија, рече Степанијан.

Претходно, Баку ги демантираше информациите на ерменската страна за 3 уништени тенкови, 2 хеликоптера и 3 беспилотни летала на азербејџанските вооружени сили.

– Единиците на Армијата на одбраната на Карабах се борат во северните, јужните и југоисточните насоки на линијата на контакт, спречувајќи го напредувањето на непријателот. Непријателот претрпе големи загуби во човечка сила и опрема, напиша Степанијан на Facebook.

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, во меѓувреме, се придружи на повиците од Турција, Русија, Франција и ЕУ кон двете завојувани земји за деескалација на судирите и враќање кон преговори.

реклама

Измерени повеќе од 15.000 пениси: Кој е златниот просек?

Read more

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Седум предмети преку кои е најголема шансата да се заразите со корона

Read more

Катапулт поза: Повеќекратен оргазам за неа, дрска игра за него

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Обама: Трамп не може ни себеси да се заштити од коронавирусот

Read more

Родова (не)еднаквост: Само 47% од жените во светот имаат платена работа

Read more

Војниците во Нагорно-Карабах: Ќе останеме на фронтот додека не победиме

Read more

Вести

Премиерот не гледа причина да поднесе оставка доколку има бугарско вето

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Нови 640 случаи, 12 починати и 143 оздравени

Читај повеќе

Заев: Подобар договор со Бугарија не можеме да постигнеме

Читај повеќе
  • play_arrow

Обама: Трамп не може ни себеси да се заштити од коронавирусот

Читај повеќе

Заев: Нашиот пат кон ЕУ нема алтернатива

Читај повеќе

Родова (не)еднаквост: Само 47% од жените во светот имаат платена работа

Читај повеќе

Зимското сметање на времето почнува ноќта меѓу 24 и 25 октомври

Читај повеќе

Три медицински сестри од ГАК позитивни на COVID-19, а доктор и директорката се во самоизолација

Читај повеќе