Жените со една боја на очи се единствени: Имаат особено силен имунитет и живеат долго

Најпознатата жена со виолетови очи беше актерката Елизабет Тејлор. Според спроведеното истражување, виолетовите очи постојат од неколку причини: мутации, воспаление во внатрешноста на окото или поради албинизам.

Наследната шема на очите е сложена. Бојата на очите ја одредуваат бројни гени кои „комуницираат“ меѓу себе, а бојата на очите на детето се одредува според бојата на родителите или членовите на семејството. Понекогаш генетските мутации може да предизвикаат некој да има различна боја на очите од другите членови.

Подолу се 6 можни причини за виолетови очи.

Меланин

Меланоцитите лачат меланин, кој реагира со сончевата светлина и создава потемен тен. Меланоцитите во очите на новороденчето не се целосно развиени. Бојата на ирисот се менува како што детето расте. Повеќето бебиња се раѓаат со кафени очи. Некои деца се раѓаат со сиви или сини очи. Бојата може да се смени подоцна.

Хетерохромија

Хетерохромијата е состојба во која бојата на очите е различна. На пример, едното око може да биде кафеаво, додека другото зелено. Причината за ова сѐ уште не е позната.

Тумор на окото

Туморите на ирисот обично немаат симптоми, иако туморот на окото може да ја промени својата боја.

Албинизам

Албинизмот е генетска болест во која телото произведува малку или воопшто не произведува меланин. Во овој случај, поради него некој може да има виолетови очи.

Генетика

Очите можат да бидат сиви или сини. Ако се роди бебе чија мајка има сиви очи, а татко сини очи, веројатно е дека бебето ќе има една од тие две бои или комбинација.

Фухсов синдром

Тоа е состојба во која различни делови на окото стануваат воспалени. Експертите веруваат дека во некои случаи оваа состојба може да резултира со промена на бојата на очите. Ова воспаление може да им даде на очите сина или виолетова боја.

А, што е Александриски синдром?

Александрискиот синдром е медицински мит во кој едно лице, покрај другите симптоми, има виолетови очи.

Не постои научен доказ кој би можел да ги потврди симптомите наведени овде, но врз основа на историските теории, луѓето со Александриски синдром имаат:

Совршена визија.

Многу светла кожа, која за чудо не гори на сонце.

Темнокафена коса, иако немаат влакна на телото.

Жените со оваа состојба немаат менструален циклус, но се плодни и можат да имаат деца.

Луѓето со оваа состојба имаат многу силен имунолошки систем, па затоа ретко се разболуваат.

Се верува дека имаат совршено избалансиран метаболизам, поради што не се дебелеат.

Очекуваниот животен век е помеѓу 120 и 150 години.

Ве молиме имајте предвид дека не постои научен доказ за да се потврди дека овој мит постои.

Тагови
реклама

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Живот

Дали треба да го галите вашето куче додека јаде?

Read more

Вечната контроверзност на Хаваи пицата со ананас

Read more

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Read more

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more
 

Магазин

Дали треба да го галите вашето куче додека јаде?

Читај повеќе
  • filter

Македонските медиуми и споменикот на Волкот во Белград

Читај повеќе

Најкрцкави компири од рерна според Џејми Оливер

Читај повеќе

Кога и што е најдобро да појадуваат луѓето со дијабетес тип 2?

Читај повеќе

Кој има поголема корист од вежбањето - мажите или жените?

Читај повеќе

Вечната контроверзност на Хаваи пицата со ананас

Читај повеќе

Бурек економија

Читај повеќе

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Читај повеќе

Што значат вашите секс соништа?

Читај повеќе