Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Белиот носорог е скоро загрозен вид - се проценува дека во Јужна Азија се останати само 19.000 единки.

Петгодишната женка бел носорог Ема помина долг пат од Тајван до Јапонија, само за љубов.

Ема пристигна безбедно во зоолошката градина Тоба во Јапонија, каде ќе остане со избраникот Моран, десетгодишен носорог.

Поради својата „блага природа“, Ема беше избрана за патување во Јапонија - целта на потрагата по партнер е да се зголеми бројот на бели носорози во Азија.

Светскиот фонд за жив свет (WWF) ги класифицира белите носорози како „скоро загрозен“ вид и проценува дека околу 19.000 единки се останати во дивината.

Ема патуваше 16 часа од паркот Лефу Сафари во Тајван, до нејзиниот нов дом во Јапонија.

„Внимателно и полека ја отворивме вратата од контејнерот во кој пристигна. Без ни малку срамежливост, се појави Ема“, објавија властите на јапонската зоолошка градина.

Ема требаше да патува во Јапонија во март, но пандемијата ги попречи ваквите планови. Сепак, таа го искористи одложувањето на патувањето - со помош на чуварот на зоолошката, научи да препознава јапонски зборови за да разбере кога некој ќе ѝ каже „не“ и „дојди“.

Од тајванската зоолошка градина додаваат дека и поситната градба на Ема придонела на неа да падне за изборот за патување.

Компаниите кои се занимаваат со зголемување на бројот на единки во зоолошките градини во Јужна Азија играат важна улога во зачувувањето на овој вид.

Најголемата закана за носорозите се ловокрадците, кои ги ловат овие величествени суштества за нивните рогови, влакна и нокти за кои лажно се верува дека се афродизијак или дека може да се користат како терапија за пациенти со карцином. Ниту едно од овие тврдења не е научно докажано.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Чек дис аут

Ти си ми најдобар пријател, фејл компилација

Read more

Kако изгледаат луѓето за време на и по зависноста од дрога

Read more

Запознајте го Орео, кучето кое помага на болни деца

Read more

Тинејџерка тргнува на пат околу светот со авион, сака да сруши рекорд

Read more
 

Магазин

Зошто треба секој ден да јадете капини?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ти си ми најдобар пријател, фејл компилација

Читај повеќе

Не дозволувајте да ви пречи: Како да се ослободите од лошиот здив?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Читај повеќе

Љубов во време на Facebook и Instagram: Кои се правилата за врска?

Читај повеќе

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за појадок: Јапонски палачинки

Читај повеќе
  • filter

Модни близнаци: Бон и Пон се најдобро облечените пензионери на Instagram

Читај повеќе

Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Читај повеќе