Жиру за победа на Милан во Торино и пласман во ЛШ

Макфакс/Кајгана
/ 29.05.2023 / 08:15

Милан стигна до 1:0 победа над Јувентус во дербито на претпоследното коло од Серија А, резултат со кој „росонерите“ го обезбедуваат местото во Лигата на шампиони и го „осудуваат“ казнетиот Јувентус на место во Лига Европа.

Јувентус по казната од 10 поени за вештачкото зголемување на вредноста на трансферите, го загуби второто место на табелата и им даде шанса на Милан да влезат како четврт клуб во ЛШ од Италија по Наполи, Интер и Лацио. Со победата, Милан се оправда за низата лоши резултати и елиминацијата од ЛШ од градскиот ривал Интер.

Како многупати оваа сезона, клучен играч за тимот на Стефано Пиоли беше Оливје Жиру, кој во 40. минута по нафрлањето на Давиде Калабрија постигна фантастичен гол со глава.

Remote video URL
Тагови
реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Фудбал

Роналдо во арапска носија изведе бедуински танц со меч

Read more

Mundo Deportivo: Модриќ наскоро ќе биде во тимот на Меси

Read more

Томас Милер има 100 победи во ЛШ

Read more

Роналдо не доби пенал, па му се налути на судијата

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Џанг спектакуларно го нокаутира Џојс

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо во арапска носија изведе бедуински танц со меч

Читај повеќе

Mundo Deportivo: Модриќ наскоро ќе биде во тимот на Меси

Читај повеќе

Томас Милер има 100 победи во ЛШ

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо не доби пенал, па му се налути на судијата

Читај повеќе

Капело објасни зошто Јувентус има предност во трката за Скудетото

Читај повеќе

Дрес од МЗТ за градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс

Читај повеќе

И Интер добива сопственик од Блискиот Исток?

Читај повеќе

Хамилтон пред Јапонското ГП: Се надевам Ред Бул нема да биде 30 секунди пред сите

Читај повеќе