Зошто е добро во пастата да додадете вотка?

Пастата е најпознатото италијанско јадење кое можете да го подготвите на милион начини, а со овој супер трик ќе го направите уште повкусно.

Познато е дека алкохолот често се користи во подготовката на храна, бидејќи дава посебен вкус. Тоа се најчесто вино, пиво, коњак... а помалку познат факт е дека со вотка можете да направите некои од највкусните јадења. Вотката најчесто се користи за маринирање на месо, но со овој алкохол можете да направите и вкусна паста.

Познатата холивудска актерка Одри Хепбер била позната гурманка, а најмногу сакала да подготвува тестенини со вотка.

Рецептот за познатата италијанска паста со вотка е создаден во 80-тите години на минатиот век, а се додава во сосот. Ова јадење содржи две состојки - павлака за готвење и доматен сос, кои не се најдобрата комбинација, бидејќи сосот од домати предизвикува згрутчување на млечните протеини, па тука на сцена стапува вотката.

Затоа, нареден пат кога ќе подготвувате шпагети, макарони, фузили или било кој друг вид паста со доматен сос и павлака за готвење, додадете и малку вотка.

Тагови
реклама

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Живот

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Read more

За прв пат достапен дел од Бакингемската палата за посетители: Koja е цената за влез?

Read more

Опасен TikTok тренд ветува идеално исончан тен

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Вежба со која ќе топите масти и кога спиете

Читај повеќе

Што ни се случува во телото ако цел ден сме под клима?

Читај повеќе
  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе
  • play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Читај повеќе

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Читај повеќе

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе