Зошто е опасно да голтате апчиња без вода?

Сигурно некогаш сте голтнале таблета без вода. Оваа навидум безопасна навика, доколку ја практикувате редовно, може да има последици по вашето здравје.

Полин Џ. Хозе, клинички инструктор во Одделот за семејна медицина на UCLA, објасни што може да се случи кога ќе ја проголтате таблетата на суво. Не е пријатно, предупредува таа.

Постојат три можни проблеми поврзани со голтање таблети без вода.

1. Може да се задавите

Без вода за да помогне таблетата непречено да се лизне низ грлото, можно е апчето да се заглави таму.

Според Медицинскиот центар на Универзитетот во Рочестер, апчињата најчесто се заглавуваат во крикофарингеусот, мускулот во облик на прстен на врвот на хранопроводникот. А кога тоа ќе се случи, може да дојде до гушење.

Ризикот од гушење е поголем кај некои групи луѓе, вклучително и постари луѓе, луѓе со проблеми со голтањето (како што се оние кои се опоравуваат од мозочен удар) и луѓе со невролошки проблеми како што е Паркинсоновата болест, вели д-р Хозе.

Но, дури и ако имате генерално добро здравје, сувото голтање апчиња може да предизвика одредени рефлекси кои го попречуваат голтањето и резултираат со гушење.

На пример, за успешно да голтнете апче, прво мора да го надминете рефлексот на џвакање, кој се активира со присуство на нешто на јазикот, вели д-р Хозе. Постои, исто така, рефлекс за закашлување што се активира кога се допираат основата на јазикот или крајниците, вели таа.

2. Може да ви го иритира хранопроводникот

Ако таблетата се заглави во хранопроводникот, таму може да се распадне. Како што се раствора, неговата киселост може да ја изгори слузницата на грлото, вели д-р Хозе. А таа чувствителна област може да се иритира и воспали.

Во одредени случаи, заглавената пилула може дури и да доведе до оштетување на ткивото на хранопроводникот, вели д-р Хозе. Ова е познато како езофагитис предизвикан од лекови, состојба која предизвикува непријатни симптоми како што се болно голтање, болка во градите, металоиди и регургитација на киселина, според Клиниката Мајо.

И кога пилула ви седи предолго во грлото, речиси секој вид на лек може да предизвика проблеми за вашиот хранопроводник (вклучувајќи чиреви), според мала студија од април 2014 година објавена во Турскиот весник за гастроентерологија.

Според клиниката Мајо, најчестите виновници во вашата домашна аптека се: лекови против против болки без рецепт, како што се аспирин, ибупрофен и напроксен натриум, потоа антибиотици, како што се тетрациклин и доксициклин, потоа калиум хлорид (се користи за лекување на недостаток на калиум), бифосфонати (се користи за лекување на остеопороза), кинидин (се користи за лекување на проблеми со срцето)...

3. Може да остави необичен вкус во устата

Голтањето апчиња без вода исто така може да предизвика лош или горчлив вкус на јазикот, вели д-р Хозе. Повторно, ова се однесува на идејата дека вашиот лек може малку да се раствори и да остави зад себе некои остатоци пред да се пробие до стомакот.

Иако не е штетна сама по себе, пилула со ужасен вкус може негативно да влијае на вашето целокупно искуство со голтање апчиња. А тоа би можело да ве обесхрабри да ги земате вашите таблети како што е пропишано, што може да биде потенцијално штетно за вашето здравје, пренесува Livestrong.

Совети за голтање таблети

Испијте малку вода. Земањето на апчето со многу течност ќе ви помогне да го подготвите грлото да ја турка пилулата низ хранопроводникот, според Медицинскиот центар на Универзитетот во Рочестер.

„Минималната количина на вода за да се проголта апче е од 50 до 60 милилитри“, вели д-р Хозе. „Количина помала од 30 милилитри може да го попречи транспортот на таблетата и може да се заглави во хранопроводникот“, додава таа.

Движете ја главата. Прилагодувањето на положбата на главата и телото може да го олесни процесот на голтање апчиња, вели д-р Хозе.

Обидете се со положбата на брадата надолу: ставете ја таблетата на јазикот и испијте голтка вода, а потоа наведнете ја главата напред, повлечете ја брадата кон градите и проголтајте ја таблетата со вода. Или пробајте ја положбата нагоре со брадата, ставете ја таблетата на јазикот, навалете ја главата наназад, испијте голтка вода и потоа проголтајте.

Земете ја таблетата со храна. Додавањето малку сос од јаболка со лекот може да им помогне на мускулите при голтањето и да го направи земањето апчиња помалку проблематично, според Медицинскиот центар на Универзитетот во Рочестер.

Сепак, одредени лекови треба да се земаат на празен стомак. Така, мешањето на пилулата со храна може да го зголеми ризикот од интеракции помеѓу храната и лековите, вели д-р Хозе. Ова потенцијално може да ја намали апсорпцијата и терапевтскиот ефект на вашиот лек. Секогаш прашајте го фармацевтот или вашиот лекар што можете да додадете на вашите лекови, вели таа.

Скршете ја таблетата. Кршењето на таблетата и земањето со вода исто така може да помогне. Повторно, секогаш прво проверувајте со вашиот фармацевт. Според Медицинскиот центар на Универзитетот во Рочестер, одредени апчиња, како што се лековите со долго дејство или со бавно ослободување, ќе делуваат помалку ефикасно кога се дробат.

реклама

Здравје

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Read more

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Read more

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Read more

5 витамини за здрави заби и непца што треба да ги внесувате секој ден

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе