Зошто мажите треба да ејакулираат барем 21 пат месечно?

Според истражувачите од Универзитетот Харвард, мажите треба да ејакулираат најмалку 21 пати месечно за да го намалат ризикот од рак на простата.

За студијата, објавена во списанието European Urology, 31.925 мажи дадоа податоци за нивната просечна фреквенција на месечна ејакулација. Истражувачите откриле дека мажите кои почесто ејакулираат ги намалуваат шансите за развој на рак на простата за една третина.

„Оценивме дали фреквенцијата на ејакулација во зрелоста е поврзана со ризик од рак на простата“, пишуваат авторите на студијата.

„Откривме дека мажите кои ејакулираат почесто во зрелоста, имаат помала веројатност да бидат дијагностицирани со рак на простата, во споредба со оние кои го прават тоа поретко“, наведуваат тие.

Но, помалите шанси за развој на рак на простата не се единствената предност на почеста ејакулација. Откриено е дека драматично ги намалува чувствата на стрес и вознемиреност.

„Покрај намалувањето на чувството на болка, лачењето на ендорфин доведува до чувство на еуфорија, модулација на апетитот, ослободување на полови хормони и зајакнување на имунолошкиот одговор“, вели Medicine Net.

Секој што заспал по ејакулација, исто така, знае дека тоа е добро познато „помагало“ за спиење. Тоа не е само мит. Кога ејакулирате, вашето тело ослободува хормони како пролактин и окситоцин, што ве прави поспани и подготвени за заслужен одмор.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Здравје

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Read more

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Read more

Студија: Новите варијанти на корона можно е да се шират побрзо низ воздухот

Read more

Дали Месечината и нејзините мени навистина предизвикуваат несоница?

Read more
 

Магазин

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе

Зошто љубовта умира?

Читај повеќе