Зошто на ноктите се појавуваат бели дамки?

Дали сте забележале дека често се појавуваат бели дамки на вашите нокти? Добрата вест е што тие не се показател за лоша здравствена состојба, а има неколку причини зошто се појавуваат.

Најчеста причина е траума на ноктите. Може да се појават и поради помали оштетувања, на пример од гризење или удирање по масата. Ако одите на маникир, обрнете внимание на стручноста на лицето што го прави тоа. Доколку не делува доволно добро, ќе дојде до оштетување на ноктите, а меѓу другото и појава на дамки.

Покрај тоа, белите дамки можат да бидат знак за недостаток на калциум, габични инфекции, псоријаза или несакан ефект од земање одредени лекови.

Во многу ретки случаи, белите дамки откриваат маларија, Хочкинова болест (малигно заболување на лимфоцитното ткиво) и српеста анемија (тешка крвна болест во која црвените крвни зрнца, кои носат кислород низ крвта низ телото, се развиваат ненормално).

Ако целиот нокт побели, треба да одите на лекар бидејќи тоа може да укажува на дијабетес или срцеви заболувања. Ако забележите бели ленти на ноктот кои се протегаат по целата површина, тоа може да значи дека телото е отруено со арсен или талиум.

Тагови
реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Здравје

Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

Read more

Три типови на рак што најтешко се дијагностицираат

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Read more
 

Магазин

Полжавчиња со афион и цимет - одлични се со шолја кафе, чај или млеко

Читај повеќе
  • play_arrow

Силна бура создаде застрашувачка глетка на небото во Оклахома - како да пукнала нуклеарна бомба

Читај повеќе

Примала плата од 16 фирми, а не работела ниту еден ден: Филмската приказна ќе заврши на суд во Кина

Читај повеќе

10 прашања што откриваат каков е навистина вашиот сексуален живот

Читај повеќе

Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

Читај повеќе
  • play_arrow

92-годишен дедо нокаутираше двајца насилници среде улица

Читај повеќе

Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

Читај повеќе
  • play_arrow

Земи си мачка, да ти биде забавно дома

Читај повеќе
  • play_arrow

Корејски специјалитет: Месо потпечено со павлака и јајца

Читај повеќе