Зошто не треба да пиете вода додека јадете?

Пиењето на вода за време на оброк, може да го подигне нивото на шеќери во крвта на многу повисоко ниво, во однос на она што се смета за нормално.

Научниците го анализираа нивото на шеќери во крвта кај луѓето кои јадеа крофна со прелив, при тоа едната половина од тие луѓе воедно пиеше и вода, додека другата половина не.

Научниците од Јужна Америка со помош на овој експеримент, открија дека оние кои пијат вода додека јадат крофна, имаат поголемо ниво на шеќери во крвта. Всушност, нивото на шеќери во крвта кај нив бил многу повисок, отколку кај оние кои изеле дури две крофни, но не пиеле вода.

Зголемувањето на нивото на шеќери во крвта после јадење е нормална работа, но ако се зголеми на многу високо ниво, тогаш тоа може да доведе до дебелеење, или пак уште полошо, може да доведе до појава на дијабетес тип 2.

Експерти велат дека водата му помага на телото да ја апсорбира глукозата и предлагаат водата да се пие пред или после јадење, за да се намали ефектот на шеќерот.

Иако ова истражување во универзитетот Антон е извршено само на волонтери кои консумираа крофни, се смета дека резултатите се исти и кога станува збор за која било друга храна.

Високото ниво на шеќери во крвта може да претставува проблем, бидејќи телото со текот на времето станува нетолерантно и едноставно ја губи способноста да го регулира нивото на шеќери во крвта, што лесно доведува до дијабетес.

Премногу глукоза може да доведе и до тоа телото да произведува повеќе инсулин, што на телото му порачува да го складира шеќерот исто како мастите.

Поради целото ова се препорачува да не пиете вода додека јадете, туку половина час пред или после оброкот, бидејќи на тој начин нивото на шеќери најмалку се зголемува.

Иако многу луѓе не чекаат половина час, туку веднаш по оброк пијат чашка вода, сепак тоа не е препорачливо, туку потребно е да почекате барем триесетина минути за да не се соочите со зголемување на нивото на шеќери во крвта.

реклама

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Во Словенија лекуваат COVID-19 со редесивир, фавипивавир и дексаметазон

Read more

Дали јаболковиот оцет помага за слабеење?

Read more

Пред и потоа: Прекрасни трансформации само со промена на фризурата

Read more

Здравје

Русите не ја тестирале вакцината за COVID-19 на деца

Read more

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Тим лекари на Кардиологија спасија повреден во сообраќајка со стентирање кое за првпат се изведува кај нас

Read more

И оние кои не биле заразени со коронавирус можат да развијат имунитет

Read more

Магазин

  • filter

Пред и потоа: Прекрасни трансформации само со промена на фризурата

Читај повеќе
  • play_arrow

Индиска кујна: Научете неколку рецепти

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали јаболковиот оцет помага за слабеење?

Читај повеќе

Како мастурбацијата влијае на здравјето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Минал 15 километри закачен на шофершајбна од камион

Читај повеќе

Русите не ја тестирале вакцината за COVID-19 на деца

Читај повеќе

Зошто треба да имате барем еден Лав во вашиот живот?

Читај повеќе

Саманта Сепулведа, секси полицајка од која криминалците не бегаат

Читај повеќе
  • play_arrow

Трогателна снимка од Бејрут: Татко го заштитува синот од силните експлозии

Читај повеќе