Зошто Путин доаѓа доцна ноќе во Кремљ?

Откако се појавија бројни видеа на кои се гледа дека рускиот претседател Владимир Путин доаѓа во Кремљ доцна во ноќта под полициска придружба, се огласи и кабинетот на рускиот претседател и објасни за што се работи.

Имено, бројни медиуми и канали Телеграм објавија дека Путин во изминативе неколку дена доаѓал во Кремљ во 23 часот по московско време, што предизвика одредени сомнежи кај населението.

На оваа информација одговори портпаролот на Путин, Дмитриј Песков, кој рече дека доаѓањата на Путин доцна во ноќта не претставуваат ништо чудно или ново.

„Имав многу прашања во врска со пристигнувањето на Путин во Кремљ навечер. Тој понекогаш го прави тоа. Кога распоредот на Кремљ е зафатен во текот на денот, тој претпочита да пристигне навечер. Тој исто така го прави тоа за да не предизвика сообраќаен метеж во текот на денот“, рече Песков.

Тој нагласи и дека Путин немал никакви позначајни настани планирани за 1 април, но и за следните денови, туку само обични работни состаноци и конференции.

Владимир Путин последен пат се обрати на јавен собир на крајот на март кога разговараше со воените пилоти за пристигнувањето на авионите F-16 во Украина и за односите на Русија со НАТО алијансата.

„Тоа е целосна глупост. Можноста за напад на некои други земји, Полска, балтичките земји или Чешка не постои. Тоа е само глупост. Тоа е уште еден начин да го измамите вашето население и да ги натерате луѓето да плаќаат дополнително и да ги натерате да го носат овој товар на неговиот рамената“, рече рускиот претседател.

Тој повтори дека Русија не се движи кон границите на НАТО, туку обратно.

„Сателитите на САД се плашат од големата и моќна Русија. Ние немаме агресивни намери кон тие земји. Никого не допревме, тие се движеа кон нас. Дали сме го преминале океанот до границите на САД? Не, тие ни приоѓаат, ни се приближуваат. Ние го штитиме нашиот народ само на нашите историски територии“, заклучи Путин.

реклама

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Свет

Русите до Американците по нападот врз Трамп: Ова станува традиција

Read more

Екстремно десничарската Vox излезе од власта во пет клучни шпански региони

Read more

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Обид за атентат врз Трамп, двајца мртви

Read more
 

Вести

Девојка нападната од поранешниот дечко на работното место во Карпош

Читај повеќе

Скопјанец ја нападнал малолетната ќерка и психички ја малтретирал

Читај повеќе

Србинка со повреди забележана покрај автопатот кај Демир Капија, сопругот ја исфрлил од возилото

Читај повеќе

Да запрат прес-конференциите на отворено среде топлотниот бран, порача Синдикатот на новинарите

Читај повеќе

Aпасиев како нов претседател на Собраниската Анкетна комисија најави соработка со експертите и невладиниот сектор

Читај повеќе

Русите до Американците по нападот врз Трамп: Ова станува традиција

Читај повеќе

Екстремно десничарската Vox излезе од власта во пет клучни шпански региони

Читај повеќе
  • play_arrow

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Читај повеќе
  • play_arrow

Обид за атентат врз Трамп, двајца мртви

Читај повеќе