Свет

10 градови со најлоши возачи на светот

27. јануари 2018 - 13:23 | А.С.

Кога сте млади и луди мислите дека малку побрзо и понесовесно возење не е толку страшно, но сообраќајната култура е нешто што се учи уште кога ќе станете учесник во сообраќајот како пешак.

По направената анализа на податоци од Светската здравствена организација за број на фатални сообраќајни несреќи на 100.000 жители, составена е листа на најнебезбедни градови кога станува збор за сообраќајот, а со тоа овие градови се квалификуваат за непопуларната титула – градови со најлоши возачи на светот.

#10. Куала Лумпур

#09. Париз

#08. Рим

#07. Њујорк

#06. Цирих

#05. Москва

#04. Шангај

#03. Мумбаи

#02. Каиро

#01. Сеул

Коментирај