10 знаци дека сте емоционално зрела личност

Емоционалната зрелост не ве прави подобри личности, ниту пак нејзиното отсуство ве прави лоши личности.

Едноставно, со повисоко ниво на емоционална зрелост ќе можете полесно да се справите со стресни ситуации и да бидете навигатор на емоциите во својот живот.

Еден од најзагадочните аспекти на она што сме е фактот дека нашиот емоционален развој не секогаш држи чекор со нашиот физички развој.

Може да имаме 45 години, а да се однесуваме како четиригодишни деца кога станува збор за нашите импулси или начинот на кој комуницираме. Исто така, може да сме на прагот на полнолетството, а да имаме емоционална зрелост на длабоко продуховена личност.

Емоционалната зрелост не е нешто што се постигнува само кога сѐ е во ред. Тоа е доблест што се гради и во тешки времиња и може да ни помогне да се соочиме со најдлабоките проблеми.

Од клучно значење е да запамтиме дека она што се одразува на нас не е само она што се случило, туку како го доживуваме и разбираме.

Многу е важно да научиме да ги контролираме нашите мисли и емоции, а потоа да градиме врски и односи со луѓето околу нас.

Психотерапевтката Џулија Кристина укажува на десет клучни знаци дека сте емоционално зрели, а исто така и советува во кои аспекти би можеле да се потрудите повеќе со цел да се развивате подобро како личност.

Remote video URL
реклама

Ветерани на ОВК го блокираа седиштето на организацијата и фрлаа флаши кон припадниците на ЕУЛЕКС

Read more

Еротски колаж

Read more

Искрени илустрации во кои ќе се препознае секоја девојка

Read more

20-годишно момче загина во несреќа на Галичица

Read more

Здравје

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Read more

10 предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Што се случува во телото во првите шест часа по утринското кафе?

Read more

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more

Магазин

  • filter

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Читај повеќе

Зошто не треба да се смеете кога се сликате за пасош?

Читај повеќе

Оргазам од 1.8 милиони долари: Најскапата секс-играчка во светот

Читај повеќе

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Читај повеќе

Како да го освоите мажот роден во знакот на Вага?

Читај повеќе

Дома или надвор: Како местото на кое имате секс влијае на вашето расположение?

Читај повеќе

10 направи кои може да ја спасат планетата Земја

Читај повеќе

Дали сме на Марс? Бизарен дизајн за заштита од коронавирус

Читај повеќе

Предлог за ручек: Ќофте во сос од домати

Читај повеќе