20 години cinEdays: Доделени наградите на јубилејното издание

Александра Спасеска
/ 22.07.2021 / 12:25

Со доделувањето на наградите на јубилејниот 20. Меѓународен фестивал за европски филм cinEdays, е затворена официјалната конкуренција на фестивалот кој поради временските услови продолжува со програма уште денеска.

Натпреварувачката програма на фестивалот ја следеше жири комисијата во состав, Славко Собин - актер, Зејнеп Атакан - продуцентка и Марисела Росети, одговорна за LUX Award (Лукс награда).

„Нашите одлуки беа анонимни, но по гледањето на сите 9 филмови може да кажам дека можеше да победи било кој од филмовите, бидејќи сите завршиле одлична работа. Се надеваме дека ќе имаме прилика да гледаме уште многу ваши одлични достигнувања и во иднина и честитки до сите вас од нас тројцата!“

Remote video URL

Жирито одлучи да ги додели следниве награди:

Во официјална селекција, награда „Златна ѕвезда“ за најдобар филм ја доби „Улиште“ (HIVE), во режија на Блерта Башоли.

Во образложение за филмот, жирито вели:„Прекрасен филм и воодушевувачки начин на кој една вистинита приказна беше трансформирана на големо платно, со брилијантна, многу природна и лежерна глума.“

Во „SEE програмата“, награда „Златно сонце“ за најдобар филм доби филмот „Мир и хрмонија“ (It’s all about peace and harmony) од Несими Јетик.

За кој жирито вели: „Многу моќен женски филм, што е навистина пријатно да се погледне во овие времиња. Партнерството помеѓу трите актерки е нешто што толку ретко се гледа, изведено е со толку различна динамика, знаете – љубов и омраза и конфликт.“

Програмата на „cinEdays“, за вечерва 22 јули (четврток), е со почеток од 20:30 на POP UP локацијата кај езерце Градски парк каде ќе ги гледаме кратките македонски филмови: Deaflands, Farmer's Blues, Прашливи Цвеќиња, Експертот, Afterparty, PAWLAW, Паразит, Влакна, Letting Go, Карантин, Ритамот на падот, Валцер за 1. мај, Тhe New Beginning.

Исто во 20:30 почнува и програмата на врв на Водно, каде го гледаме последниот дел од Еко програмата, селекција на Ехо фестивал на планински филм: „On Thin Ice“, во режија на Henry M. Mix и „Mountain, Priest, Son“, во режија на John Seddon и Vaibhav Kaul.  По двете проекции, во 22 часот следува и филмот „Уште една тура“ на Томас Винтерберг. 

Еко програмата e поддржана од UNICEF и Шведската агенција за меѓународна развојна соработка (SIDA).

Тагови
реклама

Позата 69 е минато, секс позата 77 е новиот предизвик

Read more

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Доктор Дре „тежи“ 800 милиони долари, а ќерка му е бездомничка

Read more

Зошто мажите треба да ејакулираат барем 21 пат месечно?

Read more

Филм & ТВ

Смртта на Мерилин Монро уште е мистерија: Ни трага од таблети во стомакот

Read more

Шарлиз Терон во бикини ужива на јахта: Пилатесот го промени моето тело

Read more

Џенифер Анистон не се дружи со пријатели кои не сакаат да се вакцинираат

Read more

Прв поглед во најскапата серија во историјата на телевизијата

Read more
 

Сцена

  • filter

Смртта на Мерилин Монро уште е мистерија: Ни трага од таблети во стомакот

Читај повеќе
  • play_arrow

Шарлиз Терон во бикини ужива на јахта: Пилатесот го промени моето тело

Читај повеќе

Ријана и официјално стана милијардерка

Читај повеќе

Џенифер Анистон не се дружи со пријатели кои не сакаат да се вакцинираат

Читај повеќе

Прв поглед во најскапата серија во историјата на телевизијата

Читај повеќе

Ѕверка се врати, но се чини не му е дојдено ни до сексот, ни до градот

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Смртта на Дијана ќе биде опфатена во петтата сезона на „The Crown“

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за последната сезона на „La Casa de Papel“

Читај повеќе