23 милиони евра потрошени со домашни платежни картички до 1 август

Скопје, 6 август 2020 (МИА) – Домашна платежна картичка користат 305.000 граѓани.

Заклучно до 1 август доделени се картички во вредност од 26,7 милиони евра, од кои корисниците до тој датум потрошиле околу 23 милиони евра.

Ова се средства кои се вбризгани во домашната економија преку купување македонски производи и услуги, објави денеска на својот профил на Facebook профил министерката за финансиии Нина Ангеловска.

Со картичките се реализирани над 1,7 милиони транскации. Најголем дел од нив се во маркети (89%), ресторани и храна (5%) и текстил, облека и обувки (3%).

Ангеловска потенцира дека домашнaта платежна картичка има повеќекратен бенефит за граѓаните и економијата. Ја поддржува приватната потрошувачка, ги поддржува домашните производители и услужни дејности, придонесува за раздвижување на економската активност и за безготовинско плаќање.

Граѓаните-корисници кои не ја подигнале својата #ДомашнаПлатежнаКартичка можат се уште да го направат тоа до 15 август – кога е и крајниот рок за нивно користење, потсетува Ангеловска.

реклама

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more

Македонија

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

За отворање на границите ќе се одлучува следната недела

Read more

Променливо облачно со ветер и повремен дожд

Read more

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара оставка на РКЕ во Комисијата за финансирање и буџет

Read more

Вести

Тешко повреден велосипедист во Скопје

Читај повеќе

Регистрирани 533 прекршоци за неносење маски

Читај повеќе

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Читај повеќе

Над 30 милиони луѓе низ светот заразени со коронавирусот

Читај повеќе

За отворање на границите ќе се одлучува следната недела

Читај повеќе

Навални номиниран за Нобелова награда за мир

Читај повеќе

Оштетените штедачи од Еуростандард банка бараат закон за нивно обесштетување

Читај повеќе
  • play_arrow

Москва погодена од ураган

Читај повеќе

Продолжува судењето за организаторите на 27 април, Талат Џафери повикан како сведок

Читај повеќе