4 знаци на рак на дебелото црево на кои треба да внимавате

Ракот е група на болести кои се карактеризираат со неконтролиран раст и ширење на абнормални клетки.

Кога овие клетки формираат грутка или маса, тоа се нарекува тумор. Ракот може да влијае на кој било дел од телото и може да се шири низ крвотокот или лимфниот систем, создавајќи нови тумори во други делови од телото или метастази.

Ракот на дебелото црево е вид на рак кој започнува во дебелото црево. Симптомите може да вклучуваат крв во столицата, абдоминална болка и губење на тежината. Раната дијагноза и третман може значително да ги подобрат резултатите за пациентите, така што научниците од Националната здравствена служба (NHS) спроведоа истражување и предупредија на следните четири симптоми.

  • Промени во столицата, вклучувајќи полабава столица, дијареа или запек.  Потребата за празнење на дебелото црево почесто или поретко од вообичаеното и крв во столицата исто така може да биде знак за рак на дебелото црево.
  • Болка во стомакот или грутка во абдоменот.
  • Надуеност или губење на тежината.
  • Прекумерен замор или чувство на замор без причина.

За среќа, испитувањата на имунотераписките третмани нудат нова надеж за пациентите со рак, при што биомедицинските научници ги поздравуваат „неверојатно возбудливите“ резултати во третманот на ракот на дебелото црево, пишува The Mirror.

Научникот специјализиран за онкологија и истражување на ракот и професор по биомедицински науки Џастин Стебинг рече: „Овие резултати се неверојатно возбудливи. Ракот на дебелото црево е еден од најчестите форми на рак во светот и ова е прв пат да има убедливи докази дека имунотерапијата може да работи во сите форми на колоректални тумори, така што ова сега напредува во доцна фаза на клинички испитувања и се надеваме дека FDA ќе ја одобри неговата употреба во САД многу брзо.

Упатствата на NHS сугерираат посета на општ лекар ако симптомите се упорни во текот на три недели.

реклама

Здравје

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Read more

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Read more

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе