Ако сакате долг живот, појадувајте рано наутро

Новите истражувања покажаа дека луѓето кои појадуваат пред седум часот наутро можат да го продолжат животниот век.

Од друга страна, луѓето кои јадат доцна навечер го нарушуваат внатрешниот биоритам и го зголемуваат ризикот од развој на дијабетес тип 2 и болести на срцето.

Научници од Универзитетот во Њујорк спроведоа истражување кое им помогна да сфатат дали времето за појадок може да влијае на должината и квалитетот на нашиот живот. Во студијата учествувале повеќе од 34.000 Американци постари од 40 години и истата траела десетина години. Учесниците во студијата го бележале времето на оброкот, а научниците во текот на студијата го споредувале со степенот на смртност.

Резултатите се објавени во Journal of Nutrition, а покажале дека оние кои појадувале меѓу 6 и 7 часот имале за 6% помали шанси да заболат и умрат од тешки болести како срцев удар или рак од оние кои редовно појадувале во 8 часот, како и 12% помал ризик од рана смрт од оние кои првиот оброк го консумирале во 10 часот.

Се смета дека прескокнувањето појадок или негово доцно консумирање го нарушува биолошкиот час за исхрана – внатрешно програмирање кое контролира ослободување хормони поврзани со исхрана, како инсулин.

Во телото на луѓе кои јадат доцна се произведува помалку инсулин со што се зголемува можноста за пораст на нивото на шеќер во крвта, а тоа доведува до дијабетес, дебелина и срцеви заболувања.

Тагови
реклама

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

5 хороскопски парови кои ќе се заљубат во 2024 година

Read more

Ременски за убиената Вања: Таткото прв знаел дека нема да може да се изврши изнудата, Вања била задушена и станала неупотреблив заложник

Read more

Здравје

Пет клучни витамини кои треба да ги внесувате во текот на зимата

Read more

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Read more

Белиот ориз е лош за срцето кoлку и шеќерот

Read more

Дали смеете да јадете јајца ако имате висок холестерол?

Read more
 

Магазин

Пет клучни витамини кои треба да ги внесувате во текот на зимата

Читај повеќе

Кривата кула во Болоња треба да се реновира бидејќи може да се урне

Читај повеќе

Која храна мора да ја изедеме истиот ден кога ќе ја зготвиме или отвориме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Водителка покажа среден прст во живо

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пита со компири и пилешко

Читај повеќе

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Читај повеќе

Во кои хороскопски знаци се раѓаат најголемите манипулатори?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто жените се подобри во мултитаскинг?

Читај повеќе
15 идеи како сами да направите новогодишни украси

15 идеи како сами да направите новогодишни украси

Читај повеќе