Актерката Силвија Стојановска доби затворска казна за транспорт на кокаин

Актерката Силвија Стојановска денеска беше осудена на казна затвор од три и пол години откако Кривичниот суд ги прогласи неа и нејзиниот партнер Воислав Будисавјевиќ за виновни по обвинението за транспорт на 700 килограми кокаин од Колумбија во Шпанија.

Будисавјевиќ доби казна затвор од седум години.

Будисавјевиќ останува во притвор, додека Стојановска останува на слобода до правосилна пресуда, со определени мерки на претпазливост.

Неа претходно ѝ беше укинат куќниот притвор.

„Во текот на истрагата обвинителството утврди дека во периодот од јули 2019 година до 18.12.2019 година обвинетите, заедно со тројцата обвинети во Кралството Шпанија, од кои едниот е македонски државјанин, брат на првообвинетиот, како и повеќе лица, зеле учество во неовластено купување, пренесување и продавање кокаин во вкупна количина од 698.758,1 грама. Обвинетите подготовувале и организирале неовластено купување, превезување и сместување на кокаинот од Колумбија до Мадрид, Кралството Шпанија, и барале купувачи на неа”, стои во информацијата на обвинителството.

реклама

Што ќе се случи ако цел месец се туширате со ладна вода?

Read more

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Кои македонски олимпијци досега имаат освоено медали?

Read more

Георгиевски е во финале, Македонија има олимписки медал

Read more

Хроника

Пронајден машки труп во каналот од хидросистемот „Брегалница“

Read more

Тешко повреден мотоциклист откако паднал на коловозот во Битола

Read more

Казнети и исклучени од сообраќај 91 пијан возач

Read more

Катица Јанева спроведена во Идризово

Read more
 

Вести

Во Мексико во 2020 година убиени повеќе од 36.500 луѓе

Читај повеќе

Закани со гилотина за политичарите кои се залагаат за здравствен пасош во Франција

Читај повеќе

Пронајден машки труп во каналот од хидросистемот „Брегалница“

Читај повеќе

Во Израел над 2.000 новозаразени за 24 часа

Читај повеќе

Откриена децениска злоупотреба на деца во сиропиталиштата во Лондон

Читај повеќе

Нападот врз новинари ќе се третира како напад врз службено лице

Читај повеќе

Европол откри измама: Лажно месо и лажен алкохол најдени во Хрватска

Читај повеќе

Кина го проширува нуклеарниот арсенал

Читај повеќе

Македонците и понатаму се вакцинираат на Белградскиот саем

Читај повеќе