КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕУРО 2020

Ангеловски по жрепката: Помалку важно е каде се игра, мотивите се огромни

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација жали што Македонија нема да биде домаќин на финалниот бараж натпревар за пласман на ЕУРО 2020, но на крајот тоа сепак не значи ништо.

Каде ќе се игра финалето на крајот на краиштата ќе биде небитно доколку Македонија не го победи Косово во полуфиналето. Тоа најдобро го знае селекторот Игор Ангеловски. А токму тој натпревар го играме на домашен терен, во Скопје.

„Жрепката не беше на наша страна, финалето ќе се игра во Грузија или Белорусија, но за да се пласираме таму мора да мислиме на првиот натпревар. За нас најважен е тој натпревар со Косово каде што треба да бидеме максимално подготвени“, вели Ангеловски за официјалната веб-страница на Фудбалската федерација на Македонија.

Доколку го минеме Косово, ќе играме финале со победникот од другото полуфинале, Грузија или Белорусија и тоа на теренот на противникот. Грузија важи за благ фаворит на тој дуел.

„Што се однесува до финалето, мислам дека е помалку важно каде се игра бидејќи мотивите се огромни. Или, ако немавме среќа на извлекувањето, очекувам да имаме среќа на самите натпревари“, заврши селекторот.

Полуфиналето против Косово е закажано за 26 март 2020 на Националната Арена „Тоше Проески“ во Скопје со почеток од 20.45 часот.

Финалниот натпревар кој ќе го даде патникот на Европското првенството од Лигата на Ц ќе се игра на 31 март.

реклама

Што се случува доколку секој втор ден правите по 200 склекови?

Read more

Секс-пози за кои луѓето повеќе зборуваат, отколку што ги практикуваат

Read more

Видео симулација докажа дека визирите не штитат од COVID-19

Read more

Упорната Шкендија му даде гол на Тотенхем, но сепак се збогува од Лига Европа

Read more

Фудбал

Упорната Шкендија му даде гол на Тотенхем, но сепак се збогува од Лига Европа

Read more

Ибра: Коронавирусот имаше храброст да ме предизвика. Лоша идеја

Read more

Познат датумот кога ќе се одржи финалниот турнир во Лигата на нациите

Read more

Ибрахимовиќ позитивен на коронавирус

Read more

Спорт

  • play_arrow

Упорната Шкендија му даде гол на Тотенхем, но сепак се збогува од Лига Европа

Читај повеќе

Лазаров и Манасков забележаа победи со своите екипи во ракометната Лига на шампиони

Читај повеќе

Ибра: Коронавирусот имаше храброст да ме предизвика. Лоша идеја

Читај повеќе

Познат датумот кога ќе се одржи финалниот турнир во Лигата на нациите

Читај повеќе

Некогаш играше со Леброн Џејмс, а сега проси низ улиците на Далас

Читај повеќе

Ибрахимовиќ позитивен на коронавирус

Читај повеќе

Алегри може да ја предводи Рома

Читај повеќе

Најбогатиот фудбалер на светот пронајде нов клуб

Читај повеќе

Нојер: Суперкупот е посебен натпревар

Читај повеќе