По само 67 дена

Англија без селектор, Сем Алардајс поднесе оставка

Сем Алардајс по само 67 дена поднесе оставка на функцијата селектор на фудбалската репрезентација на Англија. BBC пренесува дека поради скандалот во кој се најде Алардајс веднаш поднел оставка и веднаш договорил раскин на соработката со Фудбалската федерација на Англија (FA).

Сем Алардајс бил измамен од новинари на британски Telegraph кои му се преставиле како бизнисмени од Далечниот исток, а целиот скандал се однесува на делот од разговорот во кој селекторот, за надомест од 400.000 фунти, понудил совети како да бидат заобиколени трансфер прописите на FA.

Исто така, тој вели дека познава неколку менаџери кои без проблем можат да ги заобиколат правилата на FA, наведувајќи го како пример трансферот од пред две години на Енер Валенсија, кој тогаш бил во сопственост на „трета страна“.

За време на состанокот, Алардајс лошо зборувал за својот претходник Рој Хоџсон, нарекувајќи го „Вој“, бидејќи Хоџсон не ја изговора правилно буквата „Р“. Исто така, тој за обновата на култниот стадион „Вембли“ рекол дека тоа било обична будалаштина.

FA експресно реагираше откако снимката излезе во јавноста, челните луѓе разговарале со Алардајс кој веднаш ја понудил својата оставка.

Англиските медиуми шпекулираат дека најблиску до селекторската функција е Герет Саутгејт.

реклама

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

Спасовски: Кривична пријава и суспензија за полицаецот од Битола кој нападна Ром

Read more

Ветераните на ОВК до ЕУЛЕКС: Ќе ви одговориме исто како на Југославија

Read more

Фудбал

На која позиција ќе игра Бејл под Мурињо?

Read more

Шкендија-Тотенхем низ фотографии

Read more

Флик славеше, Лопетеги оптимистичен и во поразот

Read more

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Спорт

  • play_arrow

„Кралот“ и Лејкерс сигурно чекорат кон финалето на НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

На која позиција ќе игра Бејл под Мурињо?

Читај повеќе
  • filter

Шкендија-Тотенхем низ фотографии

Читај повеќе
  • play_arrow

Флик славеше, Лопетеги оптимистичен и во поразот

Читај повеќе

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Читај повеќе
  • play_arrow

Упорната Шкендија му даде гол на Тотенхем, но сепак се збогува од Лига Европа

Читај повеќе

Лазаров и Манасков забележаа победи со своите екипи во ракометната Лига на шампиони

Читај повеќе

Ибра: Коронавирусот имаше храброст да ме предизвика. Лоша идеја

Читај повеќе

Познат датумот кога ќе се одржи финалниот турнир во Лигата на нациите

Читај повеќе