Арсовска: Водовод е претворен во биро за вработување партиски кадри

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, денеска на прес-конференција ги објасни случувањата околу ЈП „Водовод и канализација“ - Скопје.

Арсовска вели дека во претпријатието има луѓе што земаат над 60 илијади и над 40 илјади денари плата, а не работат, некои дури не ни одат на работа. Потоа, додаде дека на претпријатието му недостасува технички персонал за работа на терен, а наместо тоа низ годините се трупала непотребна администрација.

„Сметам дека треба доследно да појасни што се случува во ова претпријати,е она што го презентираше како закана на ССМ, која излезе пред граѓаните минатата недела. Конкретно се работи за прераспределба на десетина лица, хоризонтално, што значи дека на овие лица не им е укинато никакво право, не им е намалена платата, две од овие лица земаат плата над 60.000 денари, две од нив над 40.000 денари, меѓутоа сега ќе треба да работат. Треба да застанеме во интерес на граѓаните и Градот Скопје“.

„Ова претпријатие има над 1.250 вработени, ВО ИЗМИНАТИТЕ 30 ГОДИНИ претворено е во биро за вработување на политичките партии, најголем дел од нив се амднимистративни кадри, а не технички персонал. Од оваа причина е најавена оптимизација на работните процеси и преквалификација, доквалификација и повеќе нема да можат да не одат на работа и да земаат плата или пак да одат на работа, да не работат и да земаат плата од 60.000 или 40.000 денари и да го оштетуваат буџетот“.

„Критично е и важно да се напомене дека поради тоа што се претвори во биро за вработување, Водовод не ги врши основните функции, а тоа  е да инвестира во инфраструктура. Немаме водоводџии и технички персонал, а има огромен број вработени во администрација. Сите кои треба да работат на обезбедување на оваа структура - фекална и атмосферска канализација се ангажираат фирми од надвор, значи во исто време се плаќа техничка администрација и фирми кои се плаќаат од надвор да го работат она што треба да го работи Водовод“.

„Она што сакам да го нагласам е дека треба да се провери оправданоста на овие кадри, но пред сѐ сметам дека во ниту еден случај во Градот Скопје нема да се дозволи затоа што на некој не му се допаѓа градоначалничката и директорот, затоа што не сме партиски марионети, да излезе да ги брани неработнички права и да се заканува со прекин на водата на град Скопје. Сакам да ги смирам граѓаните кои ќе имаат континуирано, квалитетно и непрчено снабдување со вода и уште еднаш да ги повикам надлежните институции да постапуваат по допрен глас за онаа закана која ја имавме минатата недела“.

реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Македонија

„Визер“ предупредува: Патниците денеска да пристигнуваат на аеродромот најмалку 3 часа пред нивниот лет

Read more

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Сончево и многу топло, од утре опаѓање на температурите

Read more

Рекорден број повици на 112 од постоењето на бројот за итни случаи

Read more
 

Вести

Струшките вечери на поезијата ќе се одржат од 22 до 26 август со мотото „Допир на убавината“

Читај повеќе

Орбан: Фицо и Трамп ги нападнаа затоа што се противат на војната

Читај повеќе

Побарувачката за струја е зголемена поради топлотните бранови

Читај повеќе

„Визер“ предупредува: Патниците денеска да пристигнуваат на аеродромот најмалку 3 часа пред нивниот лет

Читај повеќе

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Македонка загина во сообраќајна несреќа кај Лесковац

Читај повеќе

Сончево и многу топло, од утре опаѓање на температурите

Читај повеќе

Рекорден број повици на 112 од постоењето на бројот за итни случаи

Читај повеќе

Пад на акциите од технолошкиот сектор на Волстрит

Читај повеќе