Audi го претстави својот прв електричен SUV - моделот E-Tron

Audi во Сан Франциско одржа светска премиера на моделот E-Tron, само две седмици откако Mercedes го претстави сопствениот електричен SUV - моделот EQC.

По стапките на Tesla, кој уште пред неколку години на клиентите им понуди SUV модел на струја - Model X, со мало задоцнување во таа мисија тргнуваат и германските произведувачи на автомобили.

Кон почетокот на септември дебитираше електричниот SUV на Mercedes, моделот EQC, а сега Audi го претстави неговиот ривал.

Иако E-Tron не е првиот продукциски електричен модел на овој бренд - Audi во 2016 година го претстави спортскиот модел R8 e-Tron на струја, кој после само една година беше повлечен од пазарот поради слабата продажба, сепак германскиот произведувач смета дека вистинската електрична ера започнува токму со новиот SUV.

За разлика од некои други електрични модели од современата продукција, Audi E-Tron по дизајнот на надворешноста не отстапува премногу од останатите модели на овој произведувач.

На прв поглед, автомобилот изгледа како кој било друг SUV на Audi со конвенционален мотор, а дури од блиску се забележуваат мали разлики, како поинаква предна маска.

Германскиот произведувач вели дека автомобилот е конструиран за удобно да превезува до пет возрасни патници.

Во кабината доминираат дигитални екрани - три големи, 2 на централната конзола и еден на инструмент таблата, а во аглите на предните врати под „А“ столбовите се наоѓаат два мали екрани, на кои се прикажува сликата од надворешните камери кои ги менуваат огледалата во ретровизорите.

Имено, Audi на пазарите каде што тоа е регулирано со закон ќе понуди камери наместо класични надворешни ретровизори, што е сличен систем на оној кој го претстави Lexus на својот модел ES за јапонскиот пазар.

Audi на премиерата не ги откри карактеристиките на погонските единици, но откри дека E-Tron е во состојба да забрза од 0 до 96 километри на час за 5,5 секунди, пред да ги достигне максималните 200 километри на час.

Audi својот SUV на струја го претстави во Сан Франциско, па ги најави и цените за американскиот пазар. Продажбата почнува во вториот квартал од 2019 година, а електричниот SUV на Audi ќе биде поевтин од ривалот на Tesla, Model X.

Основната верзија со пакетот Premium Plus ќе чини 74.800 долари, нешто побогато опремениот Prestige има цена од 81.800 долари, а во врвот на понудата ќе биде Audi E-Tron First Edition, кој ќе се продава по цена од 86.700 долари.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Од другата страна на протестите: Моќни фотографии што мејнстрим медиумите не ги објавуваат

Read more

Третина од заболените без никакви симптоми

Read more

Авто новости

Corvette C8 против Corvette C7

Read more

Објавени првите фотографии од Серија 4 на BMW

Read more

BMW ќе отпушти 5.000 работници поради коронавирусот

Read more

Nissan со тизер го најави новиот спортски автомобил

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Corvette C8 против Corvette C7

Читај повеќе
  • filter

Објавени првите фотографии од Серија 4 на BMW

Читај повеќе

BMW ќе отпушти 5.000 работници поради коронавирусот

Читај повеќе
  • play_arrow

Nissan со тизер го најави новиот спортски автомобил

Читај повеќе
  • filter

Land Rover го тестира новиот Defender со V8 мотор

Читај повеќе
  • filter

Mercedes ја претстави освежената Е класа

Читај повеќе
  • filter

Поволно, ама бајаги возено

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежените модели на BMW

Читај повеќе
  • play_arrow

Како правилно се изговара BMW?

Читај повеќе